Nové Mondeo odhaleno

Ford v předstihu vypustil fotografie konceptu Mondea kombi, které bude vystaveno příští týden v Paříži.

Sice jde zatím o koncept, ale i podle slov automobilky je už v „téměř sériové podobě“. Odmyslete si tedy pár pozlátek a sériové Mondeo je tady. A nevypadá věru zle!

Pro Ford jde o velmi důležitý model, který si už koupilo přes čtyři miliony zákazníků. Z poměrně průměrné a ničím nevybočující minulé generace, přes zajímavou, ale stále poměrně konzervativní současnou podobu se Mondeo propracovalo k neotřelé podobě novodobého „Kinetic“ designu. Navazuje přímo na poslední dva uvedené modely, Galaxy a S-Max. Oproti stávajícímu modelu bude větší, pohodlnější, ale mělo by zůstat poměrně dostupné.

Se zmíněnými velkoprostorovými vozy nebude mít společné jen designové prvky, ale také některé technické skupiny a bude s nimi sdílet i montážní linku v továrně v belgickém městě Genk.

Nové Mondeo bude uvedeno v celé řadě stylů karoserie, ale Ford si pro premiéru vybral právě kombi. Proč? „Model kombi je pro tento segment velmi důležitý, proto jsme se rozhodli uvést v Paříži nejprve tento druh karoserie,“ řekl Martin Smith ředitel evropského designového oddělení Fordu. „Navíc nejlépe symbolizuje sportovní, dynamický a prémiový vzhled této nové řady. A ještě k tomu se nám podařilo dosáhnout vzhledu ve stylu Kinetic, aniž bychom museli dělat kompromisy ve vnitřním prostoru. Věřím, že nové Mondeo donutí lidi přehodnotit svůj pohled na velké Fordy a dokáže, že jsme opět schopní udělat praktické a přitom velmi stylové a žádoucí auto.“

Ford Mondeo fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Ford Mondeo fotogalerie

Úplně nejdřív si na konceptu zřejmě všimnete výrazné přídě se zkosenými boky, výškového rozdílu mezi vrškem kapoty a blatníky, zatímco při horním pohledu vynikne rozdělení přídě na tři části, jasný vizuální odkaz na koncept Iosis.

Bokem vozu běží svalnatá stoupající linka, sloupky mezi okny jsou zatmavené, takže neruší jeho zužující se tvar. Zadní světla, ale také části interiéru, například středová konzola, nezapřou blízkou příbuznost s Galaxy a S-Maxem. Zvláštní pozornost věnoval vývojový tým prostoru na zadních sedadlech, který by teď měl být ještě lepší.

Kromě toho si vývojáři hodně věří v oblasti jízdních vlastností – tvrdí, že Mondeo s přehledem zůstane na špici. Upřímně řečeno, nemáme důvod jim nevěřit: po příjemném šoku, který nám připravili prvním skutečně zábavným MPV na světě, se vůbec nebudeme divit, když nové Mondeo posbírá všechny tituly nejzábavnějšího sedanu/kombíku ve své třídě.

Pod kapotou se objeví kompletní řada současných fordovských motorů, od benzínové šestnáctistovky Duratec a o dvě deci většího dieselu, až po osvědčený dvoulitrový diesel Duratorq a výkonný turbodmychadlový pětiválec o objemu 2,5 litru, odvozený z toho, který pohání nejsilnější S-Max.

Přesnější specifikace budou ovšem k dispozici až za pár měsíců, začátkem příštího roku. Předsériový koncept má jen naladit příznivce značky a připravit zákazníky na velkou, ale jistě příjemnou změnu.

Honza Koubek

22.9.2006 8:48

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist