Jak dlouho vydrží spalovací motor? Do roku 2030 má mít až 50 % aut elektromotor

Spalovací motor se dostává pod tlak a s ním i celé odvětví automobilového průmyslu. Zároveň však roste trh s elektrifikovanými pohony. Jak dlouho si ještě budete moci koupit auto na benzin nebo naftu?
volkswagen-id.3_1st_edition-2020-1280-82-1100x618.jpg Zdroj: Volkswagen

Automobilový průmysl v současné době čelí velkým výzvám. Prakticky všechny významné automobilky se připravují na přechod k elektromobilitě, což samo o sobě představuje nemalé úsilí, a nyní se navíc musí světoví hráči v odvětví automotive vyrovnávat s následky koronavirové krize. Na totéž musí reagovat i dodavatelé, pro které však může být krize i velkou příležitostí.

„Vzhledem k pandemii COVID-19 a jejím důsledkům zůstává ekonomické prostředí stále velmi nejisté. Potrvá pravděpodobně několik let, než se v automobilovém průmyslu vrátíme na úroveň ,před koronou‘. Rozhodně se ale nebudeme vracet zpět: elektrifikované pohony jsou životně důležité, pokud máme splnit požadavky na snížení emisí CO2 a dalších skleníkových plynů,“ říká Andreas Wolf, generální ředitel společnosti Vitesco Technologies.

Podle statistik Evropské asociace výrobců automobilů se podíl vozů na elektrický pohon neustále zvyšuje. V Evropské unii v prvním čtvrtletí letošního roku činil jejich podíl na trhu s nově prodanými automobily 6,8 %, což meziročně znamená více než dvakrát tolik. A zdá se, že rozmach elektromobilů nebrzdí ani koronavirová pandemie.

Vitesco Technologies očekává, že vozy s elektrickým pohonem získají do budoucna čím dál zásadnější význam. „Myslím si, že do roku 2030 bude mít zřejmě kolem padesáti procent všech vozů elektrický pohon. Očekáváme, že čistě elektrická vozidla budou představovat asi 10 až 15 procent, i když se samozřejmě objeví regionální rozdíly,“ tvrdí Andreas Wolf. „To znamená, že stále budou jezdit i vozidla s čistě spalovacími motory, ale nebude jich 90 nebo 95 procent, jako je tomu nyní.“

Čtěte také: Škoda Enyaq iV, první elektrické SUV značky, se představí 1. září v Praze

Řada významných automobilek ohlašuje, že chystají vývoj poslední generace spalovacích motorů. Na trh by se měly dostat v průběhu této dekády. „Pokud je životnost jedné generace motorů v průměru 10 let, můžete si spočítat, kdy začne vývoji motorů odbíjet poslední hodina, přinejmenším podle toho, co víme dnes. Společnost Vitesco Technologies předpokládá, že po roce 2035 nebo 2040 se spalovací motory budou vyskytovat už jen sporadicky,“ předpovídá Wolf, jenž v automobilovém průmyslu pracuje přes 30 let.

19.8.2020 8:01| autor: Hugo Kottás | zdroj: Vitesco Technologies

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist