Volvo vyvíjí crash test zaměřený na ochranu cyklistů

Švédská automobilka pomáhá výrobci cyklistických helem POC s vývojem crashtestu. Data mají posloužit jak k výrobě lepších helem, tak pro budoucí vývoj automobilů.
titulka_volvo_vyviji_cyklisticky_crashtest-1100x618.jpg Zdroj: Volvo

Helma na hlavě cyklisty může v případě nehody znamenat rozdíl mezi pár škrábanci a doživotním zmrzačením či dokonce smrtí. Rozdíl je skutečně propastný – helma redukuje šanci vážného poranění hlavy a mozku o celých 80%.

Volvo a švédský výrobce cyklistického vybavení POC jsou ale přesvědčeni o tom, že helmy by mohly být při ochraně cyklistů ještě účinnější. Problémem jsou současné metodiky testování, které se víceméně skládají pouze z nárazů helmy vůči tvrdé podložce. Realita při srážce cyklisty s vozidlem je ale jiná – deformační zóny vozu mají přece jen trochu jiné vlastnosti než kus tvrdého betonu.

Proto se POC spolu s Volvem rozhodli investovat do vývoje testovacího zařízení simulujícího nárazy helmy na kapotu reálného vozu. Výrobce helem tím samozřejmě získá nástroje na testování reálné ochrany hlavy cyklisty při srážce, Volvo naopak cenná data použije při vývoji budoucích vozů. Momentálně jsou vozy testovány primárně na srážky s chodci, pro srážku s cyklistou se ale mohou vztahovat trochu jiná pravidla, která zatím nikoho nenapadlo pořádně prověřit.

Nejde ani o první spolupráci obou firem. Sama automobilka již dlouhodobě pracuje na detekci chodců a cyklistů, ve spolupráci s POC a Ericsson pak firmy společně roce 2015 vyvinuly systém využívající technologie internetu věcí napomáhající detekci cyklistů mimo zorné pole vozu.

12.6.2019 8:00| autor: Martin Kusyn | zdroj: Motor1

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist