Prodej aut a převod vozidla v registru vozidel dle nového Občanského zákoníku – část I.

Orientujete se v oblasti prodeje aut, přípravy kupní smlouvy a s tím související problematice s ohledem na nový Občanský zákoník? Judr. Beran vysvětluje co a jak.

S účinností od 1. 1. 2014 jsou nově upravena i pravidla pro kupní smlouvu a protože nákup a prodej vozidel je předmětem častých dotazů v Právní poradně, podíváme se společně v několika dílech na to, jak prodávat a kupovat motorová vozidla v rámci pravidel nového občanského zákoníku (NOZ).


První část se bude týkat obecného úvodu ke kupní smlouvě, v dalších dílech se pak podíváme na související otázky, např. celkový postup po podpisu kupní smlouvy a převod v registru vozidel. Co se odpovědnosti za vady týče, k tomu již články vyšly.

Náš právní expert Judr. Tomáš Beran na téma nový Občanský zákoník už napsal…

Základním předpokladem pro to, aby obě smluvní strany, tj. jak kupující, tak prodávající, předešly co největšímu množství problémů, je sjednat si písemnou kupní smlouvu, ve které budou jednotlivé práva a povinnosti srozumitelně a jasně popsány. Jak z řady dotazů čtenářů plyne, komplikují si situaci sami hlavně tím, že písemnou kupní smlouvu nesjednávají. Dostávají se pak do důkazní nouze, že takovou smlouvu vůbec uzavřeli, že auto není jejich apod., což má zásadní dopady na řadu věcí, a to zejména:

  • odpovědnost provozovatele za přestupky spáchané jeho vozidlem
  • odpovědnost provozovatele vozidla za škodu způsobenou provozem vozidla
  • povinnost mít sjednané tzv. povinné ručení a s tím spojené sankce v případě jeho neplacení.

Rozhodně tedy doporučuji sepsat písemnou kupní smlouvu, která bude jasným podkladem pro prodávajícího, že vozidla již není jeho a naopak jasným dokladem kupujícího, že vozidlo už je jeho. Vzor kupní smlouvy, která může jako takový základní a jednoduchý vzor posloužit, je uveden níže.

Kupní smlouva na auto

Rady a tipy | vydáno 30. 7. 2014

Samozřejmě se jedná o vzorové znění, přičemž kupující a prodávající do něj mohou doplnit cokoliv dalšího, co uznají za vhodné a vždy lze doporučit revizi předpřipraveného návrhu právníkem, aby vám potvrdil, že obsahově smlouva Vašim požadavkům a postavení v tomto smluvním vztahu vyhovuje (jiné požadavky na obsah může mít prodávající a jiné kupující). Níže uvedené znění lze tedy považovat za výchozí materiál, který je dle požadavků vhodné doplnit.

Jak z textu kupní smlouvy plyne, je vhodné zaměřit se na následující:

  • podrobnou a pečlivou identifikaci smluvních stran (nezřídka se v Právní poradně mihne dotaz, že jedna strana nemá kontakt na druhou stranu); tomu lze čelit uvedením co největšího množství identifikačních a kontaktních údajů právě do kupní smlouvy
  • podrobnou a pečlivou identifikaci předmětu převodu, a to nejen samotnými údaji o vozidlu, ale současně také podrobným popisem stavu prodávaného vozidla, a to včetně upozornění na případné vady vozidla
  • jasnou a srozumitelnou dohodu o výši kupní ceny a způsobu jejího uhrazení; pokud jste kupující, tak je pro vás velmi důležité např. potvrzení prodávajícím, že mu kupní cena byla uhrazena, a to buď výslovným ujednáním ve smlouvě, pokud byla uhrazena předem anebo předáním samostatné kvitance o úhradě kupní ceny
  • jasnou dohodu o tom, kdy kupující nabývá vlastnické právo (jestli předáním nebo zaplacením apod.); pro prodávajícího je např. důležité si pro jeho ochranu dohodnout, že kupující nabývá vlastnické právo až úhradou kupní ceny a dokud tato podmínka není splněna, kupující vlastníkem není
  • podrobný seznam věcí a dokladů předávaných společně s vozidlem (zde lze zejména zdůraznit dostatečně jasně sjednané ustanovení o předání dokladů pro přepis vozidla)
  • jasná dohoda o tom, jak proběhne přepis v registru vozidel (v tomto se dělá mnoho chyb a budu se tomu věnovat v samostatném dílu)
  • jasně uvedené datum podpisu smlouvy.

Podpisy na kupní smlouvě nemusí být úředně ověřené, ale určitě je to lepší a nelze tím nic pokazit. Co se samotného obsahu práv a povinností v kupní smlouvě dle NOZ týče, je nová právní úprava velmi podobná dosavadní právní úpravě. Hlavní terminologický rozdíl je jen v tom, že už neexistuje obchodní zákoník, takže veškeré kupní smlouvy jsou sjednány již jen v režimu občanského zákoníku.

To, co na jsme byli zvyklí z hlediska práv a povinností, však zůstává prakticky stejné. Příště se podíváme na postup při předání vozidla a úhradě kupní ceny.

27.8.2014 8:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist