Jaké chtějí mladí řidiči první auto?

Mladí řidiči vybírají ojetinu podle výkonu, řidičky podle barvy a praktičnosti. Přístup k výběru prvního vozu se u těchto dvou skupin tedy výrazně liší.

Pro dívky do 25 let je zásadní barva vozu a jeho praktičnost, chlapci více řeší výkon motoru a auto berou jako prestiž. Dle statistik největšího prodejce ojetých automobilů ve střední Evropě AAA AUTO, kde si ročně pořídí své první auto okolo 6 000 mladých, je nejoblíbenější značkou u začínajících řidičů Škoda, vede karoserie hatchback či liftback a manuální převodovka.

„Začínající řidiči dávají ve valné většině přednost ojetému vozu, protože mají pocit, že je pak nebude tak trápit kdejaký škrábanec. Nicméně to neznamená, že si koupí cokoliv. Mladí řidiči jsou naopak čím dál tím náročnější a jejich vůz je musí i do velké míry reprezentovat. Obzvláště mladí muži hledí na výkon motoru a vyhledávají sportovnější typy vozů. Dívky sice řeší vzhled vozu, a to hlavně co se barvy týče, nicméně ve větší míře zohledňují praktičnost a bezpečnost,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Muži kupují častěji

Největší procento mladých zákazníků tvoří muži, a to 77,8 %. Ze statistik společnosti plyne, že 59,4% začínajících řidičů si jako první pořídí hatchback, 66,3 % preferuje benzínové provedení a 94,7% volí manuální převodovku. Ze značek je nejpopulárnější domácí Škoda, dále pak Volkswagen a Ford. U dívek z modelů vítězí Škoda Fabia, u chlapců Škoda Octavia. Dívky více dbají na barvu, a není tak divu, že po standardně oblíbené stříbrné vévodí červená. Mladí muži preferují modrou šedou a černou.

Není žádným překvapení, že mladí řidiči s praxí do pěti let, mají velký podíl na dopravní nehodovosti. Za rok 2015 zavinili řidiči s nejmenší praxí zhruba 31 % nehod a podepsali se na 31% těžkých a 33 % lehkých zranění.

Pro mladé menší motory

„Nejčastější příčinou nehod způsobených řidiči s praxí do dvou let je nepřiměřená rychlost jízdy. Každý novopečený řidič by tedy ve vlastním zájmu měl najet alespoň 3000 km pod dohledem zkušenějšího řidiče a měl by dbát na to, že až po najetí 100 000 km se může považovat za zkušeného. S tím souvisí i výběr vozu, který by neměl podcenit ani řidič začátečník,“ uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

„Náctiletým řidičům vzhledem k jejich zkušenostem rozhodně doporučuji pořídit si automobil s maximálním objem 1,2 litru. Navíc spousta takových motorů je v provedení TSI, takže i jízda v takovém automobilu je svižná, příjemná a pro začínající řidiče hlavně bezpečná a kontrolovatelná,“ uzavřela Karolína Topolová.

Muži

Škoda Octavia16,7%
Škoda Fabia16,0%
VW Golf6,2%
VW Passat5,5%
Ford Focus3,9%
Ford Mondeo3,0%
Škoda Felicia2,7%
Škoda Superb2,7%
Audi A42,1%
Mazda 32,1%

Ženy

Škoda Fabia20,2%
Škoda Octavia5,5%
Peugeot 2064,4%
VW Golf3,8%
VW Passat3,3%
Fiat Stilo2,7%
Opel Astra2,7%
Škoda Felicia2,7%
Renault Megane2,2%
Ford Focus2,2%

 

27.7.2016 11:51| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist