Než vyrazíte do autobazaru: Jak prověřit auto na dálku a zkontrolovat (nejen) stav najetých kilometrů?

shutterstock_1276683055-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pořízení automobilu, ať už nového, nebo ojetého, je v životě každé domácnosti považováno za druhý největší rodinný výdaj hned po nákupu vlastní nemovitosti k bydlení. Přesto však lidé dělají při takto vysoké investici unáhlená rozhodnutí, kterých mohou později hořce litovat.

„Jednou z největších chyb, které se můžete jako kupující ojetého vozu dopustit, je ledabylý přístup k prověření vozidla. Ať už se jedná o servisní historii, ověření počtu najetých kilometrů, právních závad nebo dokonce zatajené havárie, spousta lidí předběžnou kontrolu těchto náležitostí buď opomíjí, nebo rovnou ignoruje,“ říká odborník ze společnosti Andy Auta.

Přitom základní prověření vozu je zcela jednoduché, lze jej provést z pohodlí domova a je ve většině případů zdarma, případně rozšířené služby prověření vozidla na dálku stojí řádově nižší stokoruny. Jenže ne každému se chce za kontrolu platit, i když je to důležitý krok před každou koupí ojetiny.

Je to zvláštní psychologický jev. Spousta lidí nemá problém vydat velkou částku v řádu statisíců, často celoživotní úspory, za pořizovací cenu věci, která může mít skrytou hrozbu, ale je jim líto utratit stokoruny či nižší tisíce za prověření a klidné spaní.

Jak tedy správně na prověření ojetého vozidla na dálku, než vyrazíte do autobazaru? Základem je získat od prodejte VIN automobilu, tedy jeho unikátní 17místé identifikační číslo. Každý solidní prodejce určitě nebude mít problém vám VIN poskytnout. Pokud snad ano, je to varovný signál, že prodejce zřejmě něco zatajuje. V tu chvíli dejte od něj ruce pryč.

Jakmile máte v ruce VIN, můžete s ním dále pracovat. Nejsnazší je nechat si vozidlo ověřit online na portálu KontrolaTachometru.cz, který provozuje samotné Ministerstvo dopravy. Služba je zdarma a zaznamenává všechny provedené technické kontroly (STK) a evidentní kontroly (EK) a stav najetých kilometrů při každém z těchto úkonů.

Budete tak mít základní přehled o najetých kilometrech, nejen celkových, ale také v čase, takže můžete odvodit, jakým způsobem a jak často předchozí majitel vozidlo používal. Jelikož je evidenční kontrolu nutné provést při každé změně vlastníka či provozovatele vozidla, snadno si také dovodíte, kolik mělo vozidlo předchozích majitelů.

Dalším krokem je online prověření vozidla u u společnosti Cebia. Služba je zpoplatněná, na druhou stranu také dostanete mnohem více informací. Kromě stavu tachometru proběhne také kontrola odcizení vozidla podle databáze Policie České republiky a Slovenska, prověření, zda vůz není financován leasingovou společností, kontrola samotného VIN nebo kontrola roku výroby vozidla.

Rok výroby vozidla byste totiž ve velkém technickém průkazu hledali marně, najdete v něm pouze datum první registrace, což není totéž. Podvodníci tohoto faktu často rádi využívají uvádí falešný rok výroby, který se může od skutečného lišit i o několik let. Auto je tak vydáváno za mladší a tudíž s vyšší hodnotou.

Výsledkem kontroly ne na konci tzv. Cebia report, kde každé z kontrolovaných kategorií je přiřazeno jedno ze tří hodnocení: bez závad, nelze vyhodnotit (z důvodu nedostatku informací) nebo kategorie vykazuje podstatné závady. V tu chvíli je lepší se vozidlu vyhnout obloukem.

Věděli jste, že 33 % vozidel v Česku a Německu vykazuje stočený tachometr, nebo až 20 % dovezených ojetin má zatajenou vážnou dopravní nehodu? Takový vůz si rozhodně za svoje těžce vydělané a dlouho šetřené peníze nechcete pořídit.

Možnost získat od prodejce VIN a prověřit si vozidlo na dálku z pohodlí domova je důležité nejen proto, že získáte důležité informace o prodávaném vozidle, ale také proto, že vám dostanete signál o solidnosti prodejce.

Jak už bylo řečeno výše, když vám prodejce není ochoten poskytnou VIN, je to varování před možnou nekalou praktikou. Nemusí to ihned znamenat, že má vůz nějaký problém či závadu, např. stočený tachometr, cílem nekalého prodejce je dostat vás hlavně do svojí prodejny. A jakmile vás tam má, tak na vás psychologicky pracovat, abyste si nějaký vůz koupili.

Proto si vybírejte solidní prodejce. V Andy Auta vám umožní nejen prověření vozu na dálku z pohodlí domova ještě dříve, než vyrazíte do pobočky, ale naprostou samozřejmostí je také možnost přivést s sebou vlastního automechanika k technické kontrole vozu na dílně, umožní vám obšírnou testovací jízdu a prověření vozidla poskytnou zdarma.

Zdroj informací: Andy Auta

7.11.2022 9:34| autor: Tomáš Malík
Více o tématu: autoautobazarojetiny

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist