Koupit zánovní SUV, nebo raději kombi? Dáváme pět důvodů na promyšlení

Toužíte po crossoveru, protože je to nejen módní, ale chcete mít větší pocit bezpečí? Tohle je pět důvodů, proč je lepší si místo SUV pořídit srovnatelný kombík nebo hatchback.
volvo-xc90-2020-1600-06-1100x618.jpg Zdroj: Volvo

Vozy kategorie SUV jsou dnes z nějakého záhadného důvodu v módě. Automobilky chrlí další nové přerostlé modely a snaží se nás přesvědčit, že to je přesně to, co všichni chceme. Některé značky dokonce umrtvily tradiční modely ve prospěch oteklých mastodontů.

Co vede zákazníky k tomu, že si koupí SUV, ačkoli ho vlastně vůbec nepotřebují, je těžká otázka. „Nejčastěji je to věcí prestiže či záležitost většího pocitu bezpečí, praktičnosti a pohodlí,“ říká odborník z Andy Auta.

Většina SUV přitom sahá příbuzným obyčejným autům sotva po nárazník ve všech objektivně hodnotitelných kritériích.

Jestli tedy váháte, zda si koupit kombíka, hatchback nebo SUV, čtěte dál. Třeba vás přesvědčíme a pomůžeme vám ušetřit jak peníze, tak i nervy.

Důvod první – provozní náklady

Jen si to přiznejte. Když kupujete auto, stejně přemýšlíte kalkulačkou. Jestli ne, jdete si koupit minimálně Range Rover. Všechna SUV mají výrazně vyšší spotřebu paliva proti srovnatelným autům se stejnými motory.

Za to může hlavně větší aerodynamický odpor, větší hmotnost, větší valivý odpor kol či větší ztráty vzniklé v mechanismu pohonu všech kol. Nenechte se zmást oficiálními údaji spotřeby, právě s SUV se k udávaným hodnotám přiblížíte nejméně.

Vyšší hmotnost auta klade také větší nároky na brzdovou soustavu a komponenty podvozku, takže se rychle opotřebují a jejich výměna je drahá. Servisy si často za SUV účtují stejnou hodinovou sazbu jako za vrcholné modely značky.

Důvod druhý – vnější rozměry

Mastodontní rozměry se projeví hlavně při parkování. Tam, kde se třeba Volkswagen Golf vtiskne bez problémů napoprvé, si s SUV vylámete zuby. A když ne zuby, tak nárazníky a z velkých ráfků kol, za které jste připláceli desetitisíce, uděláte fašírku.

Pokoušeli jste se také někdy vytočit s velkým SUV v podzemních garážích? To je za trest a většinou to opět odnesou ráfky kol, rohy nárazníků, zrcátka a blatníky.

Nejsou výjimkou situace, kdy jsou koleje pro tramvaje blízko chodníku. Ostatní auta se bez problémů vmáčknou ke kraji a tramvaj může projet, ale široké SUV pruh pro tramvaje zablokuje.

Důvod třetí – jízdní vlastnosti

Vezměte obyčejné auto, přidejte mu několik metráků na váze, zvedněte těžiště o půl metru výš a máte dokonalý recept na horší jízdní vlastnosti.

Po stránce jízdních vlastností na tom nejsou SUV zpravidla velmi dobře. Jsou nedotáčivá, hůře brzdí, příliš se naklání a jejich motor má se vším více práce. SUV mají možná lepší pasivní bezpečnost, ale stojí to za to, když mají horší ovladatelnost a delší brzdnou dráhu?

Důvod čtvrtý – praktičnost

Myslíte si, že do SUV toho naložíte nejvíce? Omyl. Otevřte kufr a zjistíte, že se toho vejdou dvě třetiny proti kombíku srovnatelné modelové řady. Nakládací hrana je vysoko, průchod úzký a sedačky se kvůli své vyšší poloze dají špatně sklápět do roviny. Do kombíku toho naložíte rozhodně víc, o MPV ani nemluvě.

Dalším problémem je nastupování a vystupování. SUV si možná chcete pořídit kvůli vyšší stavbě a snazšímu nastupování, jenže auto je širší, dveře moc velké, a tak se v mezerách na parkovišti budete neustále otírat o boky aut, jak se budete snažit dovnitř vecpat. Zvláště v zimě zadělané kalhoty a kabát nepotěší.

Důvod pátý – signál pro okolí

Čím větší auto, tím menší… Však to znáte. I když si najdete pro koupi SUV jakýkoli důvod, stejně okolí nikdy nevysvětlíte, že si tím nic nekompenzujete.

Můžete stokrát vysvětlovat, že máte SUV na tahání přívěsu s autem či lodí nebo že máte penzion na horách. Vy máte loď a penzion na horách? O to víc vás budou sousedi nenávidět.

Navíc se dá na řidičích některých SUV často pozorovat určitý pocit nadřazenosti a neohroženosti, jako by se jednalo o nadlidi. Snažit se s SUV zaniknout v davu se vám asi nikdy nepovede, leda byste ho měli v tmavé barvě a jezdili v noci bez světel…

Jezdíte často na hory? Opravdu tam jsou pořád dvoumetrové závěje sněhu? Stejně dobře vám poslouží kdejaké auto s pohonem všech kol, a když už chcete trochu zvednutý podvozek, pořád je tu možnost koupit si auto typu Allroad, Scout apod.

Zdroj informací: Andy Auta

17.10.2022 12:03| autor: Tomáš Malík | zdroj: Andy Auta

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist