Majetek Saabu nepokryje obrovské dluhy

Saab má tak velké dluhy, že jeho aktiva stačí na uspokojení jen asi jedné třetiny pohledávek věřitelů. Složí se na pomoc fanoušci značky?

Podle listu The Detroit News nedokáže zkrachovalá automobilka Saab uspokojit všechny své věřitele. Švédský Saab totiž dluží celkem přibližně 1,9 miliardy dolarů (38 miliard korun), ale jeho aktiva, která mohou být zpeněžena, nemají údajně hodnotu větší než 532 milionů dolarů (10,6 miliardy korun).

To není ani třetina pohledávek vůči Saabu. Z obrovského dluhu „jen“ asi 89 milionů dolarů spadá na nezaplacené mzdy zaměstnanců, 107 milionů musí automobilka zaplatit koncernu General Motors a celých 388 milionů dluží švédské vládě, která do automobilky pumpovala peníze. Jsou to ale také dluhy za zdravotní a sociální pojištění a daně.

Zatím to vypadá, že Saab bude schopen uspokojit jen ty, kteří mají patřičné obligace, zkrátka přijdou i akcionáři a ze všeho nejhorší je budoucnost pro bývalé zaměstnance, kteří zřejmě neuvidí ani vindru. Tak co? Složí se fanoušci značky Saab po celém světě na pomoc?

Dalibor Žák

13.4.2012 6:30| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist