Hummer: příběh žravosti

Pohádka, na jejímž začátku stál sám pan Terminátor a válka v Zálivu, skončila bez happyendu.

Továrna v Shreveportu ve státě Louisiana postavila v pondělí 24. května definitivně poslední Hummer. Linka na modely H3H3T se původně zastavila v lednu, ale před měsícem výroba opět začala díky mimořádné objednávce na 849 vozů. Tu na poslední chvíli zadala síť autopůjčoven Avis.

Ostatní modely značky už rovněž nejsou ve výrobě, Hummer H1 skončil v roce 2006 a H2 počátkem letošního roku, když prodeje klesly z více než třiceti tisíc kusů v roce 2005 na loňských patnáct set. Definitivní rozsudek podepsala značce Hummer paradoxně čínská vláda, která v únoru neschválila převod automobilky od rukou společnosti Sichuan Tenzhong. Na výrobu vojenských vozidel HMMWV (Humvee) nemá osud jejich civilních příbuzných žádný vliv.

Konec výrobce terénních monster není tolik překvapivý jako jiné automobilové odchody posledních let. Zatímco Plymouth či Pontiac byly zavedené značky, Hummer se zrodil jako módní záležitost. Americká armáda obdržela první HMMWV v roce 1984, ale až válka v perském zálivu dostala nástupce kultovních Jeepů do širšího povědomí. O civilní verzi se výrazně zasadil současný kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, počátkem devadesátých let slavný herec, který osobně intervenoval u AM General.V roce 1992 tak začal prodej vozů, pojmenovaných jednoduše Hummer. O šest let později koupil práva na užívání značky Hummer koncern General Motors a brzy na to spustil výrobu H2. V souvislosti s tím se původní model přejmenoval na H1. Značka AM General zůstala nezávislá a nadále vlastní know-how i práva na výrobu HMMWV.

Zánik Hummeru visel ve vzduchu několik let. Rostoucí ceny benzínu ve Spojených státech rozložily trh s velkými SUV a vláda tlačí výrobce do vývoje stále úspornějších vozů. Pozice značky, která svou image postavila na tradiční americké nestřídmosti, nebyla déle udržitelná. Hummer, vyrábějící od roku 2006 dva v podstatě stejné, nepraktické a žravé modely, se navíc okoukal a možná jednoduše vyšel z módy.

27.5.2010 6:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist