Ford představuje první kolenní airbag integrovaný do odkládací schránky

Nový Ford Mustang dostane jako vůbec první auto na světě kolenní airbag integrovaný v odkládací schránce před místem spolujezdce.

Nebývá tak časté, aby velkou bezpečnostní inovaci představila nějaká automobilka ve svém sportovním modelu. Tato činnost bývá většinou vyhrazena těm nejluxusnějším modelům, přesto však byl právě nový Ford Mustang vybrán za nositele inovativní technologie. Automobilka ve svém nejnovějším pony-caru totiž představuje vůbec první kolenní airbag pro spolujezdce integrovaný do odkládací schránky před spolujezdcem.

Zajímavý je svojí konstrukcí, místo konvenčního nafukovacího vaku z tkaniny je totiž mezi vnějším a vnitřním panelem odkládací schránky umístěn plastový měchýř, který během nehody vystřelí společně s celými dvířky vstříc nohám spolujezdce. Jakkoliv se to může zdát na první pohled nebezpečné, automobilka má pro tento systém vysvětlení.

Jednak dvířka díky svým rozměrům pohltí při kontaktu větší množství energie, zadruhé je aktivace airbagu rychlejší. Narozdíl od konvenčního kolenního vaku, který nejprve vystřelí ze svého uložení a poté se ještě musí vytvarovat, aby správně fungoval, nový systém vykoná jednodušší pohyb (v podstatě jen vystřelí přímo vpřed) a k nafouknutí mu stačí nižší tlak.

Proto je také pyrotechnika o 75 % menší, zároveň s ní je menší i prostorová náročnost celého systému. Výsledkem je tak o něco větší prostor na nohy spolujezdce a větší volnost designérů při navrhování interiéru. V neposlední řadě je nový kolenní airbag také diskrétnější, jelikož jeho přítomnost neprozrazují žádné švy nebo krytky. Výhodou systému jsou také širší možnosti při zástavbě na jiných místech interiéru.

Prozatím však bude nový airbag sloužit v prostoru kolen předního cestujícího, v základní výbavě jej bude mít každý nový Ford Mustang.

23.6.2014 12:30| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist