Český miliardář spouští program, který chce najít první ženskou vítězku Formule 1

Na legendárním britském okruhu Silverstone odstartovala mezinárodní iniciativa >= More than Equal. Ta sdružuje špičkové skauty, fitness kouče, psychology, výživové poradce, trenéry i závodníky ze světa motorsportu, kteří mají jeden společný cíl. Nalézt talentovanou závodnici, které pomohou stát se historicky první šampionkou mistrovství světa Formule 1.
thumbnail_david-coulthard-a-karel-komárek-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: >= More than Equal

Celkem 771 závodníků či závodnic reprezentujících 41 různých národností startovalo alespoň v jednom z více než 1 050 závodů F1 od roku 1950, kdy se konala první Grand Prix ve Velké Británii. Zmiňovaných závodnic s účastí na jakékoliv velké ceně ovšem bylo jen pět, přičemž pouze dvě se kvalifikovaly a v závodě startovaly. U sportu, který byl vždy ženám otevřený, to znamená 99,8% dominanci mužského pohlaví na trati.

Iniciativu >= More than Equal založili a financují třináctinásobný vítěz velkých cen F1 David Coulthard a podnikatel Karel Komárek. Iniciativa si klade za cíl porozumět překážkám, které brání ženám se více prosazovat v seriálu Formule 1 a hlavně tyto překážky minimalizovat. Součástí aktivit >= More than Equal bude i zajištění lepšího skautingu talentovaných závodnic i jejich výraznější materiální a trenérská podpora na začátku kariéry.

Tým vytvořený zakladateli iniciativy opakovaně slýchává celou řadu důvodů pro absenci žen ve světě F1. Mezi nejčastěji zmiňované patří menší síla, vytrvalost, závodní agresivita… Nutno ovšem podotknout, že žádný z těchto důvodů nebyl nikdy podrobněji zkoumán a jako hendikep pro ženy v motorsportu prokazatelně vědecky potvrzen.

Čtěte také:

Čech byl zvolen do vysokého orgánu FIA, bude rozhodovat i o pravidlech Formule 1

Tomáš Enge po 20 letech prohnal svoji Formuli 1 (rozhovor)

Největší bouřlivák Formule 1 stále umí. V prvním kole předjel polovinu soupeřů

Klíčovým partnerem iniciativy >= More than Equal je společnost Hintsa Performance, globální lídr v coachingu zaměřeném na maximalizaci výkonnosti a sportovního potenciálu. Jezdci F1 podporovaní touto společností vyhráli celkem 16 titulů světových šampionů. Annastiina Hinsta, generální ředitelka společnosti, se k roli Hintsa Performance v iniciativě vyjádřila následovně:

„Naší hlavní úlohou je identifikovat sportovní talenty a následně je rozvíjet v oblasti mentální i fyzické síly. Obě složky totiž potřebuje každý, kdo pomýšlí na vítězství ve Formuli 1. Hodnota VO2 max 1, síla krčního svalstva i středu těla, síla v nohou, odolnost vůči vyšším teplotám – vyhodnocujeme mnoho faktorů, které jsou potřeba k triumfu v seriálu F1. A můžeme s jistotou prohlásit, že neexistuje parametr, u kterého by žena nemohla dosáhnout hodnot potřebných k úspěchu.”

Co tedy brání ženám se v motorsportu výrazněji prosazovat? Partneři iniciativy >= More than Equal se shodují na třech hlavních příčinách:

  • Neexistují žádné závodnice, které by sloužily jako vzory pro mladé dívky a motivovaly je k motokárovému závodění
  • Neschopnost podporovat talentované závodnice – nedaří se odhalit jejich potenciál tak brzo, jako se to děje u chlapců
  • Nedostatek úspěchů na trati v začátcích kariéry – veškerou pozornost týmů a sponzorů tak na sebe strhávají chlapci

„Do kolotoče Formule 1 jsem vstoupila v roce 2003 a sledovala, jak se závodnice enormně snaží a selhávají z celé řady důvodů. Domnívám se, že ženy mají potenciál na okruzích závodit i vítězit, jen je nutné včas rozpoznat jejich talent a poskytnout jim podporu o dost dříve, než se tomu děje dnes,” dodává členka poradního výboru >= More than Equal a veteránka F1 Kate Beavan.

David Coulthard popisuje svou motivaci založit iniciativu >= More than Equal následovně: „Vždy jsem byl přesvědčen, že má sestra Lynsay Jackson byla větší přírodní talent na závodění než já. Zásadní rozdíl mezi námi byl, že já dostal podporu se jako závodník rozvíjet, zatímco ona ne. Každý talent je nutné podchytit a podpořit v útlém věku a mojí ambicí je, aby každá další ‚Lynsay‘, která se objeví, měla stejné podmínky prorazit a vítězit ve Formuli 1 jako muži.“

Spoluzakladatel iniciativy Karel Komárek dodává: „Ze svých zkušeností v podnikání vím, že pro dosažení genderové rovnosti je třeba dělat mnohem víc. >= More than Equal je odvážný, ale realizovatelný projekt, který pomůže ukázat, jak velký potenciál v ženách dříme. A přispěje k tomu, že jej naplní nejen ve sportu, ale i v businessu a společnosti celkově.“

Představení iniciativy >= More than Equal se v anglickém Silverstone ujala Ariana Bravo, moderátorka na okruhu F1 a velká propagátorka diverzity v motorsportu: „Ženy se v motorsportu potýkají s řadou nepodložených předsudků od útlého věku a těší mě, že konečně vzniká projekt, který má ambici status quo změnit. Osobně jsem velkou zastánkyní žen v motorsportu a věřím, že dnes představená iniciativa pomůže v rozvoji nadaných závodnic a poskytne jim příležitost prosadit se ve světě F1.”

Čtyři pilíře rozvojového programu

Vyhledávání nadějných závodnic po celém světě. Iniciativa >= More than Equal plánuje spolupráci s profesionály specializujícími se na vyhledávání talentů. Jejich prostřednictvím bude na závodech po celém světě i mimo ně vyhledávat nadané jezdkyně. Ty nejtalentovanější budou zařazeny do rozvojového programu.

Budování fyzické síly, vítězného myšlení a mentální odolnosti. Odborníci z Hintsa Performance dodají empirická data, která pomohou rozpoznat nadané závodnice různého věku. Rozvojový program se od samého počátku zaměří na mentální sílu a sebevědomí mladých závodnic, jelikož mentální rozpoložení považuje Hintsa Performance za klíčový faktor pro budoucí špičkovou výkonnost. Tým odborníků se rovněž bude soustředit na rozvoj fyzické zdatnosti a kvalitní výživu závodnic. Fitness a nutriční programy budou na stejné kvalitativní úrovni, jaká se poskytuje špičkovým sportovcům a současným závodníkům F1.

Zaměření na zvýšení závodní rychlosti. David Coulthard spojí síly s trenérskými špičkami současnosti a vytvoří závodní strategie, které budou šité na míru ženám a které budou těžit z jejich silných stránek. K tomu rozvojový program počítá s maximalizací času stráveného na trati, což je pro rozvoj každého talentu naprosto klíčové. Iniciativa >= More than Equal vytvoří podmínky, díky nimž budou závodnice za volantem trávit co nejvíce času.

Propojení talentovaných závodnic s týmy a sponzory. Pokud se prokáže, že závodnice má talent a veškeré předpoklady pro úspěch, členové iniciativy >= More than Equal využijí svých kontaktů, propojí nadanou závodnici s profesionálními týmy i sponzory a podpoří jejich případnou spolupráci.

4.7.2022 7:19| autor: Hugo Kottás | zdroj: >= More than Equal, My.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist