Černá skříňka povinně od roku 2015?

Ve Spojených státech schválil Senát povinné tzv. černé skříňky do aut od roku 2015. Podle posledních informací zákon schválí i Sněmovna reprezentantů.

Přibližně před rokem jsme tu rozebírali, že je na cestě zavedení povinných tzv. černých skříněk do aut. Půjde o podobný systém, který funguje v letadlech, kdy zaznamenávají události z posledních minut letu, takže lze pak lépe prošetřit případnou nehodu.

Spojené státy tak budou asi první zemí na světě, která zavede tyto zapisovače letových, ehm… pardon, jízdních údajů. Snímat mají polohu plynového pedálu, natočení volantu, otáčky motoru, rychlost… Prostě všechna dostupná data. Samozřejmě vyvstává otázka, jak to bude s případným zneužitím dat, nebo jejich zpětným dohledáním. Také zatím nevíme, zda se bude systém montovat do starších, již vyrobených aut.

Například, pokud by v systému byla funkce zaznamenávání polohy podle GPS, nebyl by problém si data později stáhnout a pokutovat řidiče za překročení rychlosti v určitých místech. No, uvidíme, jak to celé dopadne a třeba to někdo smete ze stolu jako přílišný zásah do soukromí. Přeci jen, osobní auto je něco jiného než dopravní letadlo pro několik set lidí. Prostředky hromadné dopravy už v USA podobný systém také mají.

16.5.2012 7:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist