Bugatti Veyron kreslí gumové koblížky. Tohle je nejdražší burnout všech dob!

Pneumatiky dražší než ty na raketoplánu, upravený Veyron Mansory s 1200 koňmi a špetka nefalšovaného amerického buranství. Jak může něco takového dopadnout?
titulka_veyron_burnout-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pálení gum je pokleslá zábava, ale nebudeme si na nic hrát a rovnou přiznáme, že burnouty máme taky rádi. Je něco podivně uspokojujícího na iritování okolí řvaním motoru a pištěním pálících se gum, zatímco se okolostojící diváci dusí kouřem. Většinou to považujeme za přijatelnou smrt pro pneumatiky na konci jejich životnosti. Co když to ale někdo zažene do extrému a jen pro pobavení pár internetových zvrhlíků zlikviduje sadu nejdražších světu známých silničních pneumatik?

Pneumatiky Michelin Pilot Sport 2s vyvinuté pro Bugatti Veyron jsou samy o sobě unikátem. Jejich vznik byl pro vůz klíčový, pouze s nimi bylo možné bezpečně vůz provozovat na silnici a zároveň dovolit řidiči překročit magickou hranici 400 km/h. Pneumatiky se navíc používají výhradně na Veyronu, Ve výsledku tedy až tolik podivuhodná cena pneumatik přesahující deset tisíc dolarů za kus. Pokud byste byli skromní a spokojili byste se s téměř základní výbavou, tak si za cenu jedné této pneumatiky můžete pořídit čerstvou Fábii s nulou na tachometru.

Pokud ale nevíte, co s penězi a místo toaletního papíru občas použijete stodolarovou bankovku, možná vám také přijde jako dobrý nápad anihilovat jedny takové pneumatiky a během cca patnácti minut tak utratit roční rozpočet menšího Keňského okresu. Ono to totiž nekončí jen u těch pneumatik. Ty byly při tomto „experimentu“ nové ale hlavně třetí na použitých discích. A protože jsou pneumatiky na discích nalepeny, tak se musí disky po třech přezutích vyměnit za nové. Navíc je nutné kola kvůli výměně zaslat do centra Bugatti, jelikož jde ale o vůz upravený spolčeností Mansory, odmítá americké zastoupení automobilky výměnu provést. Kola tak musí putovat k Mansory do Německa, odkud je úpravce pošle přímo automobilce a následně je nutné poslat všechno nazpět. Celkově tak tohle koblížkování přišlo na nějakých 150 tisíc dolarů.

Přestaňme ale moralizovat, jakkoliv se nám buranské a zbytečné vyhazování zbohatlických peněz za primitivních pokřiků „wow“, „yeah“ a „bro“ příčí. Video začíná docela dlouhou přípravou, během které se například dozvíte, že matice kol musí být utaženy přesně na 38Nm, jinak mají při rychlostech překračujících 300km/h tendenci doslova vystřelovat z vozu. Pak dojde k samotnému nanášení gumy na asfaltový podklad, které končí potupným rozsvícením ikonky motoru. Po návratu do garáže a diagnostice je odhaleno, že se autu ve výsledku moc nestalo – pouze se v ohromném množství dýmu ze spálených pneumatik jeho šestnáctiválec doslova zadusil. Pneumatiky si i při přezkoumání po dvaceti minutách držely teplotu nad 65°C. Jak zadní, tak přední byly ohoblované až na plátno, místy vyškubané kusy gumy a dovnitř zapečené kamínky.

16.4.2018 7:59| autor: Martin Kusyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist