Akční a závodní hry prý zlepšují vaše reakce

Hrajte akční nebo závodní hry a budete mít rychlejší a přesnější reakce i za volantem. Ale pozor, věc má i svou stinnou stránku.

Studie univerzity v Rochesteru ukázala, že hraní akčních a závodních her může významným způsobem zlepšit vaše reakce a zrychlit rozhodování, aniž by utrpěla jejich přesnost nebo správnost. To potvrzuje i výzkum několika nezávislých společností, které se věnovaly přímo dopadu hraní závodních simulátorů na chování řidiče.

Studii vedli profesoři Daphne Bavelier, Alexandre Pouget a C. Shawn Green. Role pokusných králíků se ujali lidé různého pohlaví ve věku od 18 do 25 let. Jedna skupina hrála 50 hodin akční hru Call of Duty 2 a druhá skupina stejně dlouhou dobu „simulátor“ života The Sims 2. Pak se obě skupiny podrobily shodným testům na reakce a přesnost a rychlost rozhodování.Hráči akční hry prý dosáhli přímo fenomenálního úspěchu, kdy se jejich reakce zrychlily v průměru o 25 % a někteří jedinci prý vykazovali téměř stejnou rychlost reakcí, kterou se můžou pochlubit třeba trénovaní piloti bojových stíhaček či závodní jezdci formule 1. Druhá skupina hrající pomalou a zdlouhavou hru The Sims vykazovala jen průměrné nebo podprůměrné reakce a přesnost.

Podle univerzity v Rochesteru lze pravidelných hraním akčních her, kde je potřeba rychle reagovat na mnoho různých podnětů, zlepšit rychlost vašich reakcí, aniž by utrpěla správnost rozhodování. Čím blíže má hra k realitě, tím je více pravděpodobné, že se jedinec rozhodne v podobné skutečné životní situaci mnohem rychleji a zřejmě i správně.Společnost Continental ale před časem provedla vlastní výzkum a  zjistila, že hráči závodních her mají sice rychlejší a přesnější reakce, ale jsou také agresivnějšími řidiči a více na silnicích riskují. Podle Continentalu je dvajnásobná pravděpodobnost, že vás zastaví za jakýkoli přestupek policie nebo až třikrát větší, že se pokusíte projet křižovatku na červenou.

Čím více ale simulátor odpovídá realitě, tím lépe dokáže řidiče připravit na podobnou situaci na silnic. Řidič se pak dokáže rychle zorientovat a s největší pravděpodobností se rozhodne správně a mnohem rychleji. Řidič také lépe odhaduje vzdálenost, lépe se orientuje v  prostoru a umí vnímat mnohem více podnětů.


O účinnosti simulátorů jakožto trenažérů reálných situací svědčí i to, že je používají aerolinky nad rámec nutného výcviku pilotů. Pilot letadla je lépe připraven na nestandardní situace, umí se rychleji rozhodovat a dokáže sám zvládat mnohem více úkonů než pilot, který prošel pouze základním povinným výcvikem. Díky simulátoru totiž dokáže pilot myslet daleko více dopředu, podobně jako šachista.

Tak to vidíte, ještě že ty počítače a akční nebo závodní hry máme. Kupte si tedy nějaký závodní simulátor a trénujte, ať neobtěžujete zdlouhavým rozhodováním ostatním řidičům na silnici život. Jen si dávejte pozor na policii a červenou na semaforech

autoweb.cz

4.2.2011 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist