Audi už nebude stát na červenou

V Ingolstadtu představili systém, který spočítá, kdy skočí na semaforu zelená.

Znáte to všichni… Na semaforu půl kilometru před vámi svítí zelená. Jedete si svých padesát pět a když jste asi sto metrů před ním, přidáte, protože to ještě chcete stihnout. A jakmile se ocitnete dva metry od semaforu – šup, a máte tam červenou. Takže stejně musíte čekat a litujete, že jste dávno nesundali nohu z plynu.

Tomu teď ale bude konec! Audi představuje projekt nazvaný Travolution, který informuje řidiče, kdy na dalším semaforu naskočí červená. Na displeji v přístrojové desce pak zobrazuje vypočtenou rychlost, jakou musí řidič dodržovat, aby ke světlům přijel na zelenou.

Audi si od tohoto systému slibuje snížení spotřeby a emisí a také vyšší plynulost provozu ve městech. (My si od toho slibujeme jen vyšší nehodovost, protože všichni řidiči Audin se teď budou dívat nikoli před sebe ale upřeně na přístrojovou desku.)

Audi do projektu investovalo přes 1,2 milionu eur (28,8 milionu korun) během posledních dvou let. Podmínkou fungování systému Travolution je vlastnit Audi se systémem MMI a žít ve městě, kde je na semaforu nainstalovaná krabička, která vysílá potřebné informace. To se zatím děje na 46 semaforech v Ingolstadtu.

Nebylo by lepší znovu zavést semafory s čísly 40 – 50 – 60, které se dříve hojně vyskytovaly ve větších městech a umožňovaly tak lepší přehled i pro řidiče neaudi?

autoweb.cz

4.8.2008 5:00
Více o tématu: AudiEuroIngolstadtsemafor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist