V letošním roce má zemřít na silnici o 100 lidí víc, změňme to!

Statistika mluví jasnou řečí a čísla nenesou pozitivní informaci, právě naopak. Stále je ale čas něco dělat.

Neberte naši zprávu jako „sýčkování,“ moralizování či nějakou propagandu, ale ve chvíli, kdy díky práci trávíme na silnicích velkou část života, nás bezpečnost provozu musí zajímat. A ta se podle statistik Besipu horší, roste počet tragických nehod a do konce roku to nemá být lepší. Zkusme to změnit!

Zpráva, která nám dorazila do redakce říká, že tragických nehod na našich silnicích už druhým rokem přibývá. Jak vyplývá z předběžných policejních statistik, zemřelo od počátku roku do konce listopadu při dopravních nehodách 605 lidí. To je o 100 více než stanovený celoroční předpoklad podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu. Oproti stanovenému předpokladu ke konci listopadu vyznívá bilance ještě tragičtěji: + 145 usmrcených!

V meziročním srovnání uvedeného období bylo usmrceno o 29 lidí více, jen v listopadu o 4 více než vloni. Od vzniku samostatné České republiky je to 3 nejnižší počet usmrcených v listopadu (v předchozích 2 letech bylo v listopadu usmrceno 48 osob – historicky nejméně). Sedm listopadových dní se v uplynulém měsíci obešlo bez smrtelných nehod. Nejtragičtějšími dny bylo úterý 3. 11. a neděle 15. 11., kdy bylo usmrceno po šesti osobách.

Smutným konstatováním je, že podle dosavadního vývoje můžeme předpokládat, že v prosinci zemře odhadem dalších 55 lidí. Celkem by tak v roce 2015 zemřelo při dopravních nehodách v České republice 660 lidí. Což znamená meziroční nárůst počtu usmrcených o 31 osob, tj. + 4,9 %. Oproti předpokladu Národní strategie by to bylo o 155 usmrcených více, tj. + 30,7 %!

I přes nárůst počtu usmrcených osob v uplynulých 2 letech se bude jednat o 3. nejnižší počet od roku 1993. Nás to nenechává chladnými, nechceme ale vydávat prázdná hesla a laciná prohlášení, tak jen – zamysleme se nad situací a pokud to lze, sundejme včas nohu z plynu a soustředně se více na jízdu. Byť jeden jediný lidský život za to stojí.

4.12.2015 9:12| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist