Video ze 70. let minulého století ukazuje, proč je dobré používat bezpečnostní pásy

Každý asi ví, k čemu slouží v autě bezpečnostní pásy. A každý z nás jel určitě minimálně alespoň jednou bez nich, třeba jen pár metrů do obchodu. Video ze sedmdesátých let minulého století nám ale ukáže, proč bychom to dělat neměli. V dnešní době, kdy jsou v autech airbagy, je navíc užívání bezpečnostních pásů ještě důležitější než dřív.
video-ze-70-let-minuleho-stoleti-ukazuje-proc-je-dobre-pouzivat-bezpecnostni-pasy-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Už před 50 lety vznikaly reklamy na to, aby posádky automobilů používaly bezpečnostní pásy. Jedním z nich je i přiložené video, které v 70. letech minulého století vydaly americké úřady. Video ukáže tehdejší crash testy nejen v laboratoři, ale také v reálném světě. Už tehdy uměli filmaři zpomalené záběry, takže se můžeme vcelku detailně podívat na to, co se děje s nepřipoutanými členy posádky při nárazu.

Těla jsou při nárazu vymrštěna díky kinetické energii vpřed, končí v čelním skle a na palubní desce. Nárazy byly přitom simulovány v rychlostech nižších než 60 km/h. Americké úřady uzákonily povinnost montovat do automobilů bezpečnostní pásy v roce 1968, ale povinnost jejich užití za jízdy začala platit až o 10 let později.

Za bezpečnostní pás v moderním slova smyslu se dá považovat to, co v roce 1959 představila značka Volvo. Šlo o tříbodový bezpečnostní pás vzdáleně připomínající ten, který známe dnes, ale nebyl navíjecí. Poprvé se objevil v modelu PV 544.

Mimochodem v Československu vstoupila v platnost povinnost užití bezpečnostních pásů 1. ledna 1967. Tehdy platilo, že posádka je musí užít ve vozech, které jsou jimi vybaveny, a to pouze na předních sedadlech při jízdách mimo obec. Povinnost připoutat se na všech sedadlech, která byla vybavena bezpečnostními pásy, začala platit až o 9 let později, od 1. ledna 1976.

13.4.2018 8:30| autor: Pavel Srp

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist