Terrafugia TF-X: nový kříženec auta a letadla má fungovat jako Bell Boeing V-22 Osprey

(+ video) Massachusettská společnost Terrafugia podobně jako slovenský AeroMobil dále sní o létání v automobilu, její nejnovější verze má zvládat kolmý start.

Po představení nejnovějšího létajícího automobilu slovenskou společností AeroMobil mohl kdekdo nabýt dojmu, že kombinaci běžné jízdy po silnicích a vzduchoplavby již nic nebrání, tak snadné to ale rozhodně není. Prototyp AeroMobil 3.0 má za sebou první nehodu (naštěstí bez zranění) a jeho sériová produkce skutečně není ani zdaleka za dveřmi, takže konkurence nemá nejmenší důvod házet flintu do žita.

Že tomu tak skutečně není, dokazuje také aktuální videosnímek firmy Terrafugia z amerického Bostonu, prezentující nejnovější verzi designu jejich modelu TF-X. Vůz dostal štíhlejší a uhlazenější karoserii, do boků protažená přední i zadní světla, nicméně základní konstrukce a princip vzletu se nemění.

Terrafugia TF-X je letoun typu VTOL (podobně jako Bell Boeing V-22 Osprey), což je zkrat z anglického „Vertical Takeoff And Landing“ – tedy že stroj startuje i přistává vertikálně. Zde se o vzlet a pohyb ve vzduchu starají dvě vyklápěcí ramena vybavená vrtulovými motory, přičemž listy jsou rovněž sklopné.

Jak tato hračka funguje, poměrně věrně ilustruje video, potíž je akorát v tom, že se o reálné záběry nejedná. Jde pouze o počítačovou animaci, jak by to mělo celé fungovat, a pokud se ptáte, kdy se TF-X dostane na trh, tak jasnou odpověď nemáme. Terrafugia tvrdí, že se tak stane během osmi až dvanácti let, nicméně musíme dodat, že pouze za předpokladu, že bude mít firma dostatek prostředků, respektive štědré investory.

24.7.2015 12:45| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist