Škoda Fabia 1.4 TDI Greenline

Dává ekologická verze oblíbené Fabie smysl a nebo je to sprostý podvod a snaha automobilky vydělat na strachu z domnělého globálního oteplování?

  • Dynamika 2

  • Chování na silnici 2

  • Provozní náklady 2

  • Praktičnost 2

  • X-Factor 2

  • Celkové hodnocení 2

Na úvod si musíme ujasnit jednu věc. Úkolem tohoto testu není zhodnotit Fabii jako takovou, ale zjistit, jestli dává její rádoby ekologická verze smysl.

Nejprve začněme lepší stránkou věci. Škoda Fabia je velmi dobré auto. Ponechme teď stranou její diskutabilní vzhled, ale co se týká praktičnosti, prostoru, kvality zpracování, kvality interiéru, jízdních vlastností, ergonomie a vůbec auta jako celku, zaslouží si uznání a přední místa ve srovnávacích testech.

Škoda Fabia II fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Škoda fabia II 2 fotogalerie

Nebudu ani kritizovat testovanou motorizaci za to, že je prostě taková. Opakuji, berme tento test jako návod pro někoho, kdo rád šetří palivo a chce Fabii v motorizaci 1.4 TDI 59 kW. Jen neví, jestli zvolit standardní model nebo verzi Greenline.

Začněme čísly, která byla hlavním tématem celého testu. Škoda Auto udává u obyčejné Fabie 1.4 TDI kombinovanou spotřebu 4,6 l/100 km. U verze Greenline potom 4,1 l/100 km. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou sdělím, že při přemíře snahy jsem se v příměstském provozu dostal na 4,2 l/100 km podle údajů palubního počítače. Trasu tvořila asi z jedné třetiny okreska, z poloviny dálnice a zbytek jízdy proběhl ve městě. Stejnou trasu jsem absolvoval zpět, aby to bylo co možná nejobjektivnější. Na okresce jsem se držel okolo 80 km/h a na dálnici okolo 120 km/h, což jsou rychlosti, při kterých zas tolik nepřekážíte.

Pokud přepočtu dosažený výsledek procentuálně na obyčejnou Fabii 1.4 TDI, která má udávanou spotřebu 4,6 l/100 km, měla by na 100 km spotřebovat 4,712 l. To je rozdíl 0,512 litru, v korunách 18,43 při ceně nafty 36 korun za litr. Po jedné tisícovce ujetých kilometrů je to rozdíl 184 korun a 30 haléřů.

Pak jsem stejnou trasu projel v hustším provozu s častějším předjížděním, delším stáním a popojížděním na semaforech a tachometrovou stočtyřicítkou na dálnici. Výsledek byl nijak oslnivých 5,5 litru na 100 km. Při přepočítání podle procentuální odchylky od údajů výrobce by normální Fabia 1.4 TDI měla spotřebovat 6,171 l/100 km. Rozdíl je tedy 0,671 litru a 24,16 koruny, čili 241 korun a 60 haléřů na tisíc ujetých kilometrů.

Zatím to vypadá pro Greenline dobře, jenže ono to tak růžové, ehm… vlastně zelené, není. Když si ji koupíte a najedete s ní 100 000 km, finanční „úspora“ bude činit 24 160 korun. Ale nezapomínejte, že Škoda si za tu zelenou samolepku naúčtuje nějakou částku navíc a bude to minimálně těch 25 000 korun. Myslíme, že spíš ještě víc, tak 35 000 – 45 000 korun. A to už byste pak museli ujet takovou porci kilometrů, že to obyčejná kalkulačka nepobere.

I když pomineme cenovou přirážku, nesmíme zapomenout, že Fabia 1.4 TDI Greenline přijíždí na pneumatikách s nižším valivým odporem. Tím její jinak velmi slušná ovladatelnost dostala pěknou ránu pod pás a kolosální nedotáčivost a katastrofální brzdná dráha jsou na denním pořádku. Výhrou není ani převodovka, která v zájmu záchrany Bangladéže před zatopením a ledních medvědů před utonutím dostala delší trojku, čtyřku a pětku. Takže když chcete motor udržet v optimálních otáčkách (od 2500 ot/min do 2700 ot/min), musíte agregát vytočit až skoro ke 4000 ot/min. Tím leze průměrná spotřeba do teritoria velmi svižně jedoucího BMW 120d, tedy k šesti a půl litrům. Snažte se řadit pod hranicí 3000 ot/min a otáčky po uvolnění spojky spadnou k číslu 1500. Po následném přidání plynu se s akcelerací neděje vůbec nic. Pouze se celé auto rozdrnčí a rozduní, začne se líně sunout vpřed a teprve po převalení se přes 2000 ot/min začne pískat turbodmychadlo a vy si konečně, po asi tří až pětivteřinovém čekání, užijete „hustýho zátahu vocpoda“. Katastrofa!

Obyčejná Fabia 1.4 TDI na normálních přilnavých pneumatikách s normálně nastavenou převodovkou dělá všechno lépe. Nevidím tedy důvod, proč si připlácet za horší auto. Jistě namítnete, že ve výsledku se to vyplatí, ale ono se to nevyplatí. Vezměte si příklad ze života. Půjdete si koupit rohlíky a v krámu X dáte za jeden kus čerstvého a ještě teplého pečiva 2 koruny a 30 haléřů. Vedle v krámu Y stojí rohlík stejné velikosti a původu 2 koruny 50 haléřů, ale už se tam válí tři dny, sedají na něj mouchy a je tvrdý jako skála. Který si vyberete?

Jaký je tedy výsledek testu? Škoda Fabia Greenline je skutečně podfuk. Já na kolenou prosím všechny potenciální zákazníky, aby se nenechali ošálit řečmi automobilky o ekologii a záchraně planety. Je to jenom nástroj, jak z vás vytáhnout další peníze navíc za nepovedený a skoro by se chtělo říci až odpadní produkt. Kupte si obyčejnou Fabii 1.4 TDI bez těch trapných zelených samolepek. Ušetříte peníze při nákupu, u pumpy vás to trápit nebude, s autem se vám bude lépe jezdit, při krizové situaci to ubrzdíte a v zatáčkách si to aspoň trochu užijete.

Pokud to pojmu jako srovnávací test, obyčejná Škoda Fabia 1.4 TDI by odešla s jasným a přesvědčivým vítězstvím, protože si na nic nehraje a zůstává rozumným a kvalitně postaveným autem pro někoho, kdo chce šetřit na palivu a chce Škodovku. Zelená soudružka Greenline by oproti tomu skončila poražena na hlavu, protože nedává absolutně žádný smysl.

Dalibor Žák

Měření a technické údaje

Naměřené hodnotyŠkoda Fabia 1.4 TDI Greenline
0-100 km/h (s)13,4
Motor
Konstrukceřadový tříválec
Palivonafta
RozvodOHC
Plněníturbodmychadlo
Uloženívpředu napříč
Zdvihový objem (cm3)1422
Vrtání x zdvih (mm)79,5x95,5
Převodovkapětistupňová manuální
Poháněná kolapřední
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)59/80 v 4000 ot./min.
Točivý moment (Nm)195 v 2200 ot./min.
Nejvyšší rychlost (km/h)170
Spotřeba paliva (l/100 km)5,3/3,4/4,1
Objem nádrže (l)45
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)3992
Šířka (mm)1642
Výška (mm)1498
Rozvor náprav (mm)2462
Provozní hmotnost (kg)1170
Celková hmotnost (kg)1685
Zavazadlový prostor (l)300/1163
30.6.2008 7:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist