Sekačky budou muset plnit emise

Úřady začínají sledovat dopad lodí, sekaček, pil a jiného motorizovaného náčiní na životní prostředí.

Emise CO2 u automobilů jsou pod velmi přísným dohledem všech možných úředníků, asociací, vědců, politiků a extrémistů ve vytahaných svetrech, takže každá automobilka, která si dovolí vypustit na trh auto s emisemi vyššími než půl gramu CO2 na padesát let provozu, je okamžitě lynčována rozvášněnými davy.

Jenže takové věci jako zahradní sekačky, pily, vysavače listí nebo třeba i motorové čluny žádným emisním normám nepodléhají. A to se má teď změnit.

Americká EPA, která sleduje emise a spotřebu automobilů, chce svoji pozornost obrátit právě k výrobcům motorizovaného nářadí. Od roku 2010 nebo 2011 má vstoupit v platnost nový předpis omezující emise lodních motorů a rovněž všech ostatních motorů, které slouží k něčemu jinému než pohybu po silnici.

Výrobci nářadí se brání, že je to příliš brzy na to, aby stačili vyvinout cenově dostupný motor s katalyzátorem. Zároveň tvrdí, že cena takových sekaček nebo pil by vzrostla neúnosně vysoko.

EPA svůj plán obhajuje výzkumy, které prokázaly, že zahradní motorizované nářadí přispívá závratnými dvěma procenty k tvorbě smogu a emisí. Nezapomínejme, že výroba energií a domácnosti vytváří skoro tři čtvrtiny všech emisí CO2, ale ono je mnohem jednodušší zakázat sekačky než přikázat lidem změnit svůj životní styl. Ale to už jsme tu probírali mnohokrát…

Zatím jsme nic neslyšeli o tom, že evropská komise plánuje podobné kroky, ale nedivili bychom se, kdyby se u americké EPA inspirovala. A jak je v Evropské Unii zvykem, podobné nařízení bude korespondovat se vším, jen ne se zdravým rozumem.

autoweb.cz

4.11.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist