Rally Gumball3000 do Čech nedojela

Včera večer jí pořadatelé předčasně ukončili v Bratislavě. Důvodem byla tragická nehoda jednoho z účastníků.

Při průjezdu Makedonií se jeden z účastníků, jedoucí v Porsche 911 TechArt, střetl s místním řidičem ve VW Golf. Sedmašedesátiletý řidič dostal při převozu do nemocnice infarkt, kterému podlehl. Jeho spolujezdkyně je s těžkými zraněními stále v péči lékařů.

O incidentu se objevují protichůdné informace. Zatímco médii proběhla zpráva, že posádka Porsche z místa nehody ujela v jiném voze, oficiální zpráva tvrdí, že účastníci okamžitě nehodu nahlásili. V současnosti jsou oba Britové ve vyšetřovací vazbě. Vypadá to, že vyjeli se svým Porsche do protisměru, kde se střetli s Golfem. Přesnější informace zatím nemáme k dispozici.

Zakladatel Gumballu3000, Maximillion Cooper, včera večer závod oficiálně ukončil. „Cítíme, že by naše jízda měla být zrušena jako výraz úcty k Vladimiru Cepulyoskemu, který zemřel následkem nehody jednoho z našich účastníků,“ řekl. „Je nám velice líto, že se něco takového stalo a pokračovat v jízdě by nebylo správné. Jménem Gumballu3000 ještě jednou vyjadřujeme hlubokou soustrast jeho rodině a uděláme pro ni vše, co bude v našich silách,“ dodal.

Dá se očekávat, že se proti každoroční jízdě bohatých a slavných zvedne další vlna protestů. Jízda vzbuzuje kontroverzi přesto, že všichni účastníci podepisují závazné prohlášení, že se budou striktně držet zákonů a předpisů zemí, kterými budou projíždět. Itinerář jízdy je naplánovaný tak, aby se jednotlivé etapy daly zvládnout bez porušování předpisů a organizátoři proti nezodpovědné jízdě sami protestují. „Tohle není závod, je to vyjížďka,“ zní hlavní slogan celé akce.

Jenže když se sjede skupina majitelů supersilných sportovních vozů, dá se pochopitelně občasná rychlá jízda čekat. Bohužel je ovšem rozdíl mezi rychlou jízdou na prázdné dálnici a bezohledným kličkováním v hustém provozu. Teď ovšem nemluvíme jen o Gumballu, svědky takto nebezpečné jízdy jsme týden co týden i na českých dálnicích.

Na obranu organizátorů Gumballu je třeba říct, že to je za devět let trvání akce poprvé, co došlo k fatální nehodě a především poprvé, co byl zraněn někdo mimo samotnou Rally. Samozřejmě už došlo k několika nehodám a spoustě menších škrábanců, ale pokaždé vznikla škoda jen účastníkům jízdy.

Přestože organizátoři spolupracují s místními úřady a jejich jízda je přesně naplánovaná a povolená, letošní ročník se nevyhnul potížím. V Německu přehradil účastníkům cestu policejní silniční blok, včetně vrtulníků. Německá pPolicie prohlásila jízdu za nelegální a zabavila přes noc všechna auta. Druhý den ráno eskortovala přesila policejních vozů gumballery na letiště, kde byla auta naložena do letadel a vypravila se do Istanbulu. Na cestě ale byla letadla odkloněna do Atén, odkud jízda pokračovala.

Honza Koubek

4.5.2007 8:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist