Praktické rady a tipy pro pořizování alu kol k letnímu obutí

Potřebujete pro váš automobil nová kola a hledáte tu nejvhodnější variantu? Právě hliníková kola představují ideální řešení hlavně pro letní obutí.
perex_titulka-1100x618.jpg Zdroj: Archiv

Disky z lehkých slitin mají mnoho výhod a lepších vlastností v porovnání s obyčejnými plechovými koly. Aby byl však efekt co možná největší, je potřeba vědět, jak správně vybrat nejvhodnější alu kola podle všech parametrů. V článku najdete praktické rady, které vám s tím pomohou.

Jaké jsou výhody hliníkových kol?

Proč si vůbec na jaře pořizovat nová alu kola? Jsou sice o kousek dražší v porovnání s koly z obyčejných plechů, ale za to nabízí řadu výhod. Vyrábí se z lehkých slitin hliníku, magnézia a dalších kovů, které vynikají pevností, ale zároveň jsou o něco lehčí. Právě kombinace těchto faktorů jim dovoluje pomoci se snížením spotřeby paliva či s menším opotřebováním brzd vlivem lepšího proudění vzduchu a chlazení.

Další výhodou hliníkových kol je lepší rozložení hmoty, což se kladně projevuje na jízdních vlastnostech vozidla. Mohou se pochlubit také větší odolností proti mechanickému poškození, ohýbání a korozi. Vzhledem k větší pevnosti materiálu mohou mít kola větší otvory pro proudění vzduchu. To je ideální vlastnost hlavně pro letní měsíce, kdy je chlazení brzd opravdu efektivní a napomáhá se zvyšováním jejich odolnosti.

Kromě praktických vlastností vynikají hliníková kola také zajímavým a poutavým vzhledem. Ne nadarmo se totiž říká, že kola dělají auto. Výběr designu nových alu kol je tím pádem jistě velkým kritériem při volbě konkrétní varianty. Kromě klasických stříbrných lesklých variant existují i tmavá hliníková kola a nejrůznější designové zajímavosti. S nimi auto během léta krásně vynikne, takže jde o svým způsobem o praktický doplněk. Kombinace s letními pneumatikami navíc přináší nižší spotřebu pohonných hmot vozu, což je ideální na dlouhé cesty na dovolené a podobně.

Vybírejte vhodný typ

Při výběru nových hliníkových disků je potřeba zvolit kompatibilní rozměry. Na první pohled může systém značení působit nepřehledným dojmem, ale vše je zaneseno v podobě kombinace čísel a znaků. Konkrétně se zajímejte o průměr a šířku ráfku uváděné v palcích. Záleží také na počtu děr pro šrouby a průměr rozteče kružnice děr, aby bylo možné kolo správně přimontovat. Dalším číslem je hodnota zálisu, která udává, jak hluboko je kolo zapuštěné směrem dovnitř k vozidlu.

Nápovědou pro výběr nových hliníkových kol mohou být parametry kol stávajících. Zauvažujte také nad nákupem nových pneumatik, ať výhody nových disků pocítíte opravdu naplno. Zvolený typ kol a rozměry pneumatik musí odpovídat údajům uvedeným v technickém průkazu vozidla. Sledujte také doporučení výrobce automobilu a zbytečně neexperimentujte. Zde si také můžete přečíst úplně vše, co potřebujete vědět o alu kolech.

Zjednodušenou variantou nákupu je výběr s pomocí praktického konfigurátoru, kam zadáte značku a model vozidla. Výsledkem je již profiltrovaný přehled kompatibilních alu disků, ze kterých jednoduše zvolíte tu nejlepší variantu z pohledu vzhledu a kombinace s vaším vozidlem.

Hliníková kola jsou ideální pro letní obutí

Už i pro zimní sezónu jsou na trhu dostupná celoroční alu kola. Ovšem letní sezóna je pro pořádné alu disky úplně ideální a tento čas se pomalu blíží. V létě také více vynikne jejich propracovaný design a máte nižší riziko, že dojde ke zbytečnému poškozování vlivem posypové soli, štěrkem a podobně. I při vysoké pevnosti jsou totiž hliníková kola relativně náchylná k případnému poškrábání, což může poznamenat jejich jinak krásný vzhled.

Dvě sady kol šetří čas i peníze

Při rozhodování, jestli využijete pouze jednu sadu kolu, nebo jsou lepší dvě, pečlivě zvažte několik věcí. Samotné přezouvání kol s již nazutými pneumatikami je rychlejší, pohodlnější a zvládnete to v případě potřeby i z pohodlí domova. Oproti tomu neustálé sundávání a nandávání pneumatik na kola je náročnější na prostředky, vybavení a také čas.

Další variantou jsou celoroční alu kola, která jsou vhodná pro letní i zimní použití. Z nabídky vybírejte taková kola, která jsou určená pro použití během obou období. Ta jsou značena speciálním symbolem a vždy je to u nich uvedeno. Jen je potřeba promyslet, jestli na nich budete mít obuté celoroční univerzální pneumatiky, nebo budete přezouvat.

Výběrem alu kol na internetu ušetříte

Kvalitní alu disky pořídíte ve specializovaném e-shopu přímo od dodavatele. S výhodnou cenou dopravy si bez problémů koupíte klidně celou sadu kol. K tomu všemu navíc získáte kompletní montážní příslušenství. Tak na nic nečekejte a pusťte se do výběru kol, která budou krásně ladit právě k vašemu vozidlu. A v případě, že raději vybíráte osobně, můžete navštívit i prodejnu, kde najdete nepřeberné množství kol na jednom místě.

6.4.2020 12:01| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist