Nejhorší auta roku podle protinožců

Australský deník Morning Herald sestavil neobvyklý žebříček, který si zúčastněné automobilky rozhodně za rámeček nedají.

Redaktoři deníku Morning Herald podle svých slov testovali v uplynulých dvanácti měsících na 250 automobilových novinek. Na některé z nich by ale nejraději zapomněli. Přestože tato neobvyklá hitparáda byla sestavena na druhé straně planety, figurují v ní i nám dobře známá jména.

Nechme teď stranou podivný Nissan Tiida nebo beznadějný Proton Savvy. Ostatní „vítěze“ si můžete koupit i u nás a zdaleka nejde o nejlevnější auta nižších tříd, která jsou příliš snadným terčem.

Například taková Honda Legend je sedan vyšší třídy za půldruhého milionu korun. Herald se diví, proč inženýři Hondy navrhli „ďábělsky složitý systém pohonu všech kol, který má napodobovat jízdní vlastnosti auta s pohonem zadní nápravy,“ když nakonec „jim z toho vyšlo auto velké jako (Toyota) Camry o hmotnosti 1,85 tuny.“

List pokračuje v o nic smířlivějším tónu: „Pak mu dali pérování, které si s tou váhou neumí poradit, takže je ovladatelné asi jako přívozní trajekt.“

Dalším z finalistů je Dodge Caliber. List přirovnává jeho kvalitu, estetiku a ergonomii k autům z osmdesátých let a dodává, že dieselový motor s převodovkou CVT produkuje „víc hluku než dopředného pohybu.“

To ale není nic ve srovnání s vítězem této neslavné hitparády, novým Subaru Tribeca. I samotní redaktoři byli jeho umístěním překvapeni, protože „je od firmy, která většinou sbírá vavříny“ za propracovanost svých produktů.

Kontroverzní design Tribeky není zdaleka jediným důvodem jejího umístění. „Auto musí být víc než jen ošklivé, aby se kvalifikovalo v našem žebříčku“, píše list. Za základní problém označuje fakt, že třílitrový motor „nemá proti 1,9 tuny vážícímu autu šanci.“ Na vnitřním prostoru se podle Australanů podepsalo použití platformy Outbacku a palubní deska vykazuje závažné ergonomické nedostatky. „Vysoká podlaha omezuje prostor pro nohy a zadní sedadla jsou obzvlášť nepohodlná dokonce i pro děti,“ neskrývá zklamání Herald.

Pro čtenáře přivyklému servilnímu tónu většiny českých médií může takové hodnocení připadat až neslušné, ale pravdou je, že v zahraničí je zvykem vyjadřovat se k (jakýmkoli) testovaným produktům daleko ostřeji než u nás.

Vládnete-li angličtinou, originální článek si můžete přečíst zde.

autoweb.cz

19.12.2006 12:36

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist