Nad Mazdou RX-8 se stahují mračna

Sportovní kupé s netradičním rotačním motorem Wankel možná zmizí z nabídky dříve než se čekalo. Nástupce je v nedohlednu.

Mazda RX-8 zřejmě svůj dlouhodobý boj s klesající poptávkou a emisními limity definitivně prohrála. Podle magazínu Car and Driver, který získal informace přímo od zdroje v automobilce, nyní vedení Mazdy jedná o budoucnosti sportovního kupé s rotačním motorem Wankel. Podle všeho ale bude z výroby staženo ještě letos, rozloučí se pouze limitovanou edicí.

Za koncem Mazdy RX-8 stojí hlavně velmi nízká poptávka, která je způsobena hned několika faktory. Prvním je stáří auta, které za ty roky nepřineslo nic zásadního a nového. Druhým pak je samozřejmě problém s emisemi a spotřebou paliva a třetím charakter motoru Wankel, který zákazníkům přestal vyhovovat. Zákazníci sportovních kupé si začli zvykat na zátah downsizovaných přeplňovaných motorů a vysokootáčkové motory už prý nechtějí.Budoucnost sportovních kupé s motorem Wankel a logem Mazda je velmi nejistá. Spekulace o hybridní RX-9, která měla nahradit současnou RX-8, se nepotvrdila. Jako reálnější se jeví použití platformy příští Mazdy MX-5, která by byla prodloužena. Nová generace motoru Wankel je prý stále ve vývoji, ale už je vše na dobré cestě k produkční verzi tohoto motoru.

Vrátit by se mohlo označení Mazda RX-7, což svědčí o dvou věcech – auto bude menší, lehčí a hlavně s přeplňováním, které zvýší účinnost. Rotační motor Wankel by mohl místo turbodmychadla dostat elektrický kompresor, se kterým si nyní automobilky „hrají“ a který by mohl být budoucností efektivního přeplňování.

autoweb.cz

1.6.2011 8:00
Více o tématu: autoMazdarotační motor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist