MD přišlo s první představou o výši mýtného

Ministerstvo dopravy navrhuje sazby elektronického mýtného pro kamiony v průměru 4,05 Kč za kilometr.

Ministr dopravy Milan Šimonovský předloží definitivní návrh vládě do konce října. V současnosti je návrh v připomínkovém řízení. Podle náměstka ministra Jiřího Kubínka se budou sazby lišit pro silnice první třídy a dálnice tak, aby cena motivovala řidiče hlavně k využívání dálnic. Ceny jsou jiné také pro den a noc. Sazba kolem čtyř korun je zhruba na úrovni Německa, kde se platí v přepočtu 2,88 až 4,48 koruny, a nižší než v Rakousku, kde se sazby pohybují od 4,16 do 8,74 koruny za kilometr. Sazbu kolem čtyř korun za kilometr očekávali také dopravci a nijak výrazně proti této výši neprotestovali.

O dodávku a provoz mýtného systému v ČR soutěží čtyři konsorcia. Podle Kubínka se komise pro výběr dodavatele dohodla, že do 1. listopadu ponechá čas členům na studium jednotlivých nabídek. Na jednání o budoucím dodavateli se pak komise sejde začátkem ledna. Nejnižší nabídku podalo sdružení Ascom Fela s Damovem a ABD Group, které nabídlo 15 miliard korun. Autostrade nabídla 17,5 miliardy, Kapsch je ochoten systém vybudovat a provozovat za 22 miliard korun. S nejvyšší cenou 33,7 miliardy korun přišlo konsorcium A-Way s AŽD Praha. Cena bude mít při rozhodování 60procentní váhu. Důležitá bude také rychlost vybudování a rozšíření systému o další úseky, jednoduchost pro uživatele i provozovatele.

Některé firmy, které se orientují na satelitní systémy, oznámily, že požadují zrušení výběrového řízení. Například podle sdružení Toll Sat je zadání nevyvážené a dává přednost mikrovlnnému systému. Ministr předpokládá, že některé firmy využijí práva, které jim dává zákon, a proti výsledkům soutěže se odvolají. Upozornil ale, že za podání protestu musí složit milion korun poplatku, který propadne, pokud nebude protest oprávněný.

Firmy kritizují také to, že soutěž běží navzdory dosud neexistující potřebné legislativě, která výběr mýtného umožní. Podle Šimonovského však MD v zadávacích podmínkách soutěžící upozornilo, že smlouvu bude možné podepsat až ve chvíli, kdy bude legislativa platná. Vláda se k souběžné přípravě legislativy a zahájení soutěže rozhodla vědomě, aby ušetřila čas. „Pokud by stát s vyhlášením soutěže čekal, až bude zákon schválen, ztratili bychom jeden celý rok, kdy by nebylo možné mýto zavést,“ řekl.

Mýtné by se v ČR od kamionů mělo začít vybírat od roku 2007 nejdříve na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací, později i na vybraných silnicích první třídy.

 

autoweb.cz, ČTK

7.10.2005 10:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist