Kubica: Nový design křídel přinese více nehod

Polský jezdec týmu BMW-Sauber kritizuje nová pravidla formule 1.

Robert Kubica z týmu BMW-Sauber patří mezi hlavní kritiky nových pravidel formule 1 pro sezonu 2009, která upravují zejména aerodynamiku monopostů. Podle Roberta Kubici nová přední křídla, která svou šířkou skoro přesahují přední pneumatiky, zvýší riziko nehod. K těm podle Kubici bude docházet hlavně v první zatáčce a v první fázi závodu, kdy formule jezdí kolo na kolo.

Kubica se rovněž obává, že by mohla velká křídla způsobit podobné nehody, jaká se stale jemu v roce 2007 v Kanadě nebo v roce 2001 Burtimu ve Spa. Uchycení křídla je prý kvůli pravidlům špatně řešeno a může snadno dojít k jejich odlomení a vniknutí pod vozidlo, čímž se stane formule ve vysoké rychlosti neovladatelnou smrtící zbraní.

Robert Kubica také říká, že formule je nyní velmi nestabilní a špatně ovladatelná, což úplně popírá smysl existence nejvyšší třídy motorsportu. Jezdci tak prý budou opatrnější, pomalejší a nebudou se pouštět do riskantních manévrů, což loňské monoposty umožňovaly. Je ale ochoten se s tímto „problémem“ poprat a dodává, že i tak je nový monopost BMW-Sauber na vysoké technické úrovni a srovnatelný s nejlepšími soupeři.

autoweb.cz

23.1.2009 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist