Když se oheň zeptá: Máš v autě hasičák? Jak odpovíte?

Když začne hořet auto, není na co čekat. Rychle vyndat hasicí přístroj a hasit. Požár automobilu může postupovat velmi rychle a rozhodují vteřiny. Čekání na hasiče nic nevyřeší. Je nutný rychlý zásah hasicím přístrojem. Řidiči by se neměli rozhodovat, zda si hasicí přístroj pořídit. Ale který koupit a kam ho namontovat.

Nejvhodnější jsou kilovky v prášku

Nejvhodnějším typem hasicího přístroje pro osobní automobily je práškový hasicí přístroj. Stačí i ten malý, kilový, případně dvoukilový. Sprej nebo pěnový hasicí přístroj sice nejsou špatné, ale nepoužijete je v hlubším mrazu – prostě zamrznou.

Kam hasičák umístit?

Vhodné jsou zejména prostory v blízkosti řidiče. Nejsnazším řešením je schránka před spolujezdcem. Hasicí přístroj sem pevně přichytíte, ale v případě nouze ho pak můžete použít i na vytlučení oken – pokud by se vám po nehodě vzpříčily dveře.

Dalším ověřeným umístěním je prostor pod sedadlem řidiče, kde přístroj uchytíte k podlaze. Jak hasicí přístroje do auta, tak vybavení k jejich uchycení můžete výhodně koupit na Alza auto-moto.

Jak se zachovat při požáru?

Při jakémkoli podezření na požár co nejdříve zastavte. Vypněte motor, a pokud můžete, tak vypněte i baterie. Vezměte hasicí přístroj, opusťte vozidlo a celý automobil opatrně prohlédněte. Zjistěte, kde požár vznikl, a haste. Kapotu nikdy neotevírejte celou najednou, napřed haste jen s pootevřenou kapotou.

Nevynechejte samozřejmě ani ohlášení požáru na linku 112 nebo 150. Když nemáte hasicí přístroj, lze i improvizovat, ovšem pouze v počátcích hoření. Můžete použít deku, kabát či něco dalšího, co zamezí přístupu vzduchu k hořícímu místu.

Celou dobu dbejte zejména své osobní bezpečnosti. Pokud požár vznikne následkem nehody, zaměřte se na záchranu životů.

5.3.2018 12:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist