Desetiprocentní tolerance: tak zase nic!

Můj včerejší článek, chválící šéfy městských policií, kteří se dohodli na sjednocení postupů při měření rychlosti, dnes vyznívá trochu naprázdno.

Podle výzkumu MF Dnes totiž jednotný postup prozměnu nepoužívají dopravní policisté. Ti, o kterých jsem vždycky tvrdil, že na rozdíl od „měšťáků“ používají více mozku. Ti, kteří desetiprocentní odchylku používali už léta.

Když vešla v platnost novela silničního zákona, jejich přístup se podle všeho na mnohých místech změnil. Na nadpoloviční většině území stále tolerují odchylku deseti procent, velká část okresů ovšem toleranci snížila na pouhá tři procenta a v jedenácti okresech vám podle vyjádření tamních představitelů dopravních inspektorátů neprominou ani 1 km/h navíc.

Například podle Miloslava Jiráčka z Teplického dopravního inspektorátu chce policie nulovou tolerancí přimět řidiče, aby jezdili podle předpisů. Když to ale domyslíte do důsledků, ve skutečnosti se snaží řidiče přimět, aby ve strachu jezdila minimálně o 10 km/h pomaleji, než je limit, protože kdo má pořád koukat na tachometr a bát se, že kýchne, pohne nohou na plynu a najednou pojede 91 km/h?

Rozumným názorem se naopak projevil velitel Zlínské policie, který prohlásil, že nechtějí řidiče šikanovat, chtějí jen zajistit, aby se jezdilo opatrně. Když se zákon aplikuje s použitím mozku a jeho rozlišovací schopnosti, hned to vypadá jinak, než slepé vynucování hromady paragrafů, z nichž některé se navíc zanedlouho zřejmě změní. Protože dostat desetitisícovou pokutu za to, že mi na kole ujedou řidítka a odřu si vlastní koleno? Kde to žijeme?

Nikdy jsem nečekal, že něco takového řeknu, ale vedení dopravní policie by si mělo vzít příklad od šéfů městských policistů. Měli by si dát rande a domluvit se, jak že to tedy vlastně má být. Nebo by jim to spíš měl stanovit jejich prezident… Vzhledem k tomu, že odevzdal řidičák za jízdu stodevadesátkou, možná by pro „mírné“ překročení mohl mít pochopení. Protože když policie nedokáže postupovat jednotně, o jejím vedení to něco vypovídá.A na závěr krátký seznam okresů, kde vám neodpustí ani 0,00001 km/h navíc: Karlovy Vary, Most, Teplice, Ústí n. L., Litoměřice, Děčín, Jičín, Pardubice, Žďár n. S., Bruntál a Karviná.

Honza Koubek

2.8.2006 8:31

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist