Čínská auta: ovládnou svět?

Určitě jste to slyšeli: čínské automobilky začnou vyrábět auta za pár korun a evropský trh s auty zkolabuje. Nebojte, nebude to tak hrozné.

Důvodem je především neoddikutovatelný fakt, že celý čínský automobilový průmysl je ještě v plenkách. Jeho výrobní kapacita není ani zdaleka tak velká, aby nasytil domácí poptávku – natož, aby mohl pomýšlet na ovládnutí světových trhů.

Ekonomika v Číně expanduje bezprecedentním způsobem, což znamená jediné: růst cen pracovní síly. Domácí automobilky, jako třeba Chery Automobile Co., budou muset přesunout svou výrobu z Číny do chudších jihoasijských zemí, aby udržely nízké výrobní náklady. V Americe to prý prohlásil jeden z vrcholných diplomatů Čínské ambasády. Takovéto složité kroky k zachování nízké ceny se ovšem dramaticky projeví na zbrždění čínského automobilového průmyslu a jeho postupu na světových trzích.

Pro čínské automobilky však stále ještě existuje cesta, jak na světové trhy proniknout: partnerství se zavedenými světovými značkami. Zmíněná značka Chery například uzavřela smlouvy o spolupráci s firmou Chrysler LCC, konkrétně se jednalo o prodej malých, v Číně stavěných aut na americkém trhu. Jenže Chrysler celou věc odkládá, protože Chery prozatím nedokáže vyrobit auto, které by splňovalo podmínky amerického výrobce. Podle zástupců Chery má čínská značka také rozjednané dohody s automobilkou Fiat.

Zkrátka a dobře, v číně se zatím nevyrábějí auta, která by mohla americké – natožpak evropské – produkci konkurovat, takže se velké automobilky do obchodních svazků neženou. Pokud se Číňané dostanou tam, kde jsou nyní Korejci, situace se jistě dramaticky změní, ale do té doby se čínská auta budou na západní trhy dostávat výhradně prostřednictvím menších dovozců.

Teprve až spolupráce s velkou a zavedenou automobilkou bude ovšem pro zákazníky signálem, že se v čínském autě neotráví výpary z plastů a z ťuknutí při parkovacím manévru vyjdou se zdravou kůží.

autoweb.cz

16.11.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist