Paříž klepe na dveře!

Je to tady! Už koncem týdne se otevřou dveře Mondial de l’Automobile na pařížském výstavišti. Jde o jeden z největších autosalonů na světě – pokud ne plochou, tak určitě počtem návštěvníků. Před dvěma lety jich tam bylo 1,4 milionu.

My se na pařížský autosalon samozřejmě vydáme a těm největším davům se chytře vyhneme tím, že využijeme novinářské dni – čtvrtek a pátek. O kolegy, motající se před objektivem ovšem stejně nebude nouze, čeká se jich minimálně deset tisíc. Pro veřejnost se brány otevřou v sobotu a my vám přinášíme několik praktických informací a rad.

Výstaviště najdete hned u náměstí Place de la Porte de Versailles, tedy náměstí Versaillseské brány. Pokud budete cestovat hromadnou dopravou, zastávka metra se jmenuje opět Porte de Versailles a leží na lince 12, využít lze také zastávku Balard na lince 8. U výstaviště staví autobusy č. 39, 80 a PC1.

Způsobů, jak se dostat do Paříže jako takové, je samozřejmě několik. Zpáteční jízdenka do autobusu přijde zhruba na pět tisíc, letenka včetně všech poplatků asi o tisícovku dráž. Nezapomínejte ale, že levné letecké společnosti využívají levnější letiště, která jsou mnohdy docela daleko od konečné destinace, takže musíte počítat ještě s časem a penězi na další transport.

Poměrně nejlevněji tedy vychází jízda autem – pokud vás pojede víc. Paříž je od Prahy vzdálená zhruba 1100 km, takže když pojedete nafťákem a udržíte spotřebu pod sedmi litry, měli byste se do pěti tisíc vejít také – a když budete v autě čtyři…

Velkou změnou oproti minulým ročníkům je otevírací doba. Autosalon je pro veřejnost otevřen od soboty 30. září do neděle 15. října, od 10:00 dopoledne. Potud je vše při starém, ale změnila se zavírací doba: v sobotu, neděli a pondělí můžete mezi nablýskanými skvosty bloudit do osmé večerní, zbylé dny dokonce do 22:00!

Vstupné činí 12 Euro na osobu, skupiny nad 15 lidí dostanou slevu dvě Eura na hlavu. Děti do deseti let mají vstup zdarma.

Na Mondial de l’Automobile bude letos vystavovat 374 firem z 26 zemí světa. Poprvé se do Paříže přijedou podívat například značky Dodge, Dacia, nebo čínští výrobci Landwind, Great Wall a další.

Nás bude pochopitelně asi nejvíc zajímat Joyster, nový koncept od škodovky, ale i bez něj by v Paříži bylo na co koukat. Čeká se obrovská spousta velezajímavých produkčních aut, plus obvyklý exkluzivní výběr konceptů.

Paříž si ovšem letos připravila bonbónek i pro milovníky automobilové historie. V hale číslo 8 bude představena L‘incroyable Collection, neboli „Neuvěřitelná sbírka“. Sejdou se v ní skvosty z veřejných, soukromých i firemních muzejních sbírek. Výstava má vzdát hold průkopníkům francouzského automobilového designu a na 5000 čtverečních metrech představí šedesát úchvatných veteránů.

Další podrobnosti se dozvíte na stránkách www.mondial-automobile.com

Honza Koubek

25.9.2006 9:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist