Eco One Speedster – salát na kolech

Pokud se vám doma povaluje kyblík brambor, nějaké to obilí, cukrová řepa a pár rostlin juty, máte štěstí. Z těchto surovin se dá postavit auto.

Jeho tvůrce Ben Wood z univerzity v britském Warwicku tak ukazuje, kam až lze zajít při používání ekologických materiálů.Postavit Eco One Speedster trvalo dva měsíce a přírodní materiály najdeme všude. Například pneumatiky jsou částečně z bramborového škrobu a brzdové destičky ze skořápek kešu ořechů spojených pryskyřicí. Karoserie je z juty a pryskyřice z řepkového oleje. Motor samozřejmě není z vydlabaných melounů, pochází z motocyklu Triumph Daytona. Jezdí ale na fermentované obilí, a to velmi svižně. Na stovku se tato ekologická hračka dostane za méně než 4 sekundy a dosahuje maximální rychlosti přes 240 km/h.

Auto je z 95% recyklovatelné nebo biologicky odbouratelné. Zbylých 5% tvoří například volant, sedačka a elektronika. Ale i některé součásti těchto prvků se podle Bena Wooda dají vyrobit z organických komponent. Od konce srpna si budete moci prohlédnout Eco One Speedster v Národním Vědeckém Muzeu v Londýně.

autoweb.cz, Daily Mail

2.8.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist