Windows i pro auta

Dříve jsme si z téhle možnosti dělali legraci, od příštího roku to bude naostro. Systém slučující navigaci a zábavu se má poprvé objevit u italských značek.

Vtipy o tom, jak by to vypadalo, kdyby auta jezdila na operační systém Windows, jste už určitě slyšeli. Bezpochyby se dostali i k Microsoftu, ale tam si z nich očividně nic nedělají, protože od příštího roku mají záměr dostat Windows v upravené formě právě do aut.

Tento scénář sice nejde s děsivostí tak daleko, aby na Windows běhalo celé auto, ale přesto se celosvětové zaklínadlo dostalo do názvu. Microsoft novému systému oficiálně říká Windows Automotive, i když interní zdroje o něm mluví jako o Tboxu, což je variace na název herní konzole Xbox, které se v některých funkcích také podobá. Pravděpodobně se tedy budeme setkávat s komerčním názvem Microsoft Tbox.

Hlavním cílem Tboxu je sloučit dohromady komunikaci, zábavu a satelitní navigaci, tři různé systémy, které se i dnes objevují v luxusních výbavách jako součást jediného středového panelu a displeje, avšak v mnohem omezenější míře, než jakou zamýšlí Microsoft.

Systém, na jehož vývoji pracoval Microsoft poslední tři roky, počítá se dvěma základními ovládacími tlačítky na palubní desce či na volantu a také s hlasovým ovládáním. Součástí Tboxu bude přijimač satelitní navigace, ale stejně tak umožňuje i použití zabudované navigace v autě, pokud je součástí stávající výbavy.

Tbox umožní jednoduché připojení na telefon či kapesní adresář, na kterých bude zobrazovat navigační navádění s použitím informací o dopravě z internetu. Řidič bude mít možnost vše ovládat hlasově přes mikrofon umístěný na palubní desce. Microsoft se chce tímto krokem dostat na trh přídavných navigací i do aut v nižších třídách, ve kterých se navigace neobjevuje ani v příplatkové výbavě.

Další funkcí Tboxu je hlasové vytáčení telefonních čísel, ke kterým se bude přístroj dostávat do mobilních telefonů přes Bluetooth. Tbox bude nabízet i možnost připojení iPodu a přehrávání MP3.

Tbox se také může stát prvním opravdu rozšířeným nástrojem pro spojení cestujících s internetem. Jak ukazují první ilustrační záběry, počítá se například s přímým napojením na onlinové obchody.

Microsoft již podepsal smlouvu o spolupráci s italskou trojicí Fiat, Alfa Romeo a Lancia. Tbox se má od příštího roku montovat do všech nových modelů těchto značek.

redakce autoweb.cz

31.5.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist