Autem do Chorvatska? Hrozí tři roky vězení.

Od začátku roku se mění nejen naše tuzemské zákony, ale i ty zahraniční. Včetně předpisů veřejné dopravy a provozu.

My řešíme začátkem roku 2013 přímou volbu prezidenta a  kontroverzní amnestii a na jih od nás je pod drobnohledem veřejnosti doprava. Tak třeba je obecně je známo, že na jaro letošního roku bylo například odsunuto vymáhání pokut za absenci alkohotestrů ve Francii, některé změny hlásí Itálie.

Zásadní změny týkají Chorvatska, kam od jara vyrážejí milovníci jachtingu, potápění. A v  létě až dva miliony Čechů. Znáte to – máte novou Škodu Octavia a chcete si s rodinou užít krásných 14 dnů u Jadranu.Novelou trestního zákona Chorvatské republiky NN číslo 144/2012 ze dne 21.10.2012 s platností od 01.01.2013 podléhá trestnímu stíhání tzv.  rozpustilá jízda. Co si pod tím představit? Uvádíme doslovný překlad článku 226 novely trestního zákona.

Účastník silničního provozu, který se dopustí vážného porušení předpisů o bezpečnosti silničního provozu, řídí vozidlo v  neschopném stavu způsobeném požitím alkoholických nápojů s  koncentrací nejméně 1,50 g/kg alkoholu v krvi, nebo opiátů nebo psychotropních látek, nebo řídí auto v zakázaném směru, nebo předjíždí kolonu vozidel na nedostatečně zřetelném místě, nebo jezdí rychlostí, která přesahuje 50 km/h v osídlené obci nebo v oblasti s jasně uvedeným omezením rychlosti, způsobí nebezpečí ohrožení života a zdraví osob, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky.Není jisté, jestli je to reakce na stále vyšší výskyt českých pirátů silnic (pokus o vtip, samozřejmě) a nebo jde o přirozený vývoj tamní situace, ale tak jako tak je to jasné varování pro české řidiče, kteří se dopouštějí přestupku, především pokud jde o dodržování povolené rychlosti. Za zvláště nebezpečnou jízdu, což stanoví zasahující policista (tak trochu návrat do středověku – spojení soudní a výkonné moci, ne?), může chorvatská policie stanovit trest odnětí svobody až ve výši tří let.

Dalším častým přestupkem českých řidičů na chorvatských silnicích, například na přímořské magistrále, bývá předjíždění kolon automobilů na zvláště nebezpečném místě (dokonce i přes plnou čáru). Takže pozor, až si v létě vystojíte několika hodinovou kolonu a auta se konečně rozjedou, nechte ještě chvíli plynový pedál v klidu. Dá se předpokládat, že právě v místě, kde se dají auta do pohybu, bude „náhodou“ stát policista s radarem.

Autoweb.cz, zdroj ÚAMK

8.1.2013 11:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist