Zvýšený počet nehod v zimě

Řidiči často v zimě přeceňují své síly a nepřizpůsobí rychlost stavu silnice. Výsledkem jsou potom nehody, které mnohokrát končí i smrtí.
12-nehodovost-v-zimnich-mesicich-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Nehodovost v zimních měsících

Podle výzkumů je pravděpodobnost vzniku dopravní nehody v zimě až 15x větší než v létě. Důvodů může být mnoho – letní pneumatiky v zimě, nepřiměřená rychlost, jízda na zmrzlé vozovce. Ať už je důvod jakýkoliv, následky mohou být nepříjemné. Vzniklá škoda vám může nečekaně zasáhnout do rozpočtu, proto není od věci sjednat si havarijní pojištění.

Letní pneumatiky v zimě

Pokud jste si nepřezuli pneumatiky a jezdíte i v zimě na letních, pak nejen že porušujete zákon, ale v případě nehody vám pojišťovna může krátit plnění. Z povinného ručení viníka pojišťovna vždy uhradí poškozenému škodu, ale může ji pak požadovat zpětně zaplatit. Brzdná dráha na zledovatělé vozovce je u letních pneumatik desetkrát delší než u zimních, proto jsou letní pneumatiky na zimu opravdu nevhodné. Při používání zimních pneumatik, byste měli dodržovat tzv. pravidlo 4.

Pravidlo 4

  • Hloubka dezénu u zimních pneumatik musí být minimálně 4 mm.
  • Máte přezuta všechna 4 kola. Nikdy nekombinujte letní a zimní pneumatiky!
  • Pneumatiky používáte maximálně 4 roky.

Styl jízdy

Dalším důvodem, proč jsou častěji nehody v zimě než v létě je, že řidič nedokáže přizpůsobit svou jízdu technickému stavu vozovky. Často je příčinou nehody právě vysoká rychlost na zasněžené, nebo zledovatělé vozovce. Pokud dojde na zasněžené vozovce ke smyku, pak nikdy nebrzděte. Při smyku předních kol sešlápněte spojku a stočte přední kola do směru, kterým chcete jet. Pokud dojde ke smyku zadních kol, pak stočte přední kola na stranu, na kterou se pohybuje zadní část vozu. Je žádoucí dodržovat až dvojnásobnou vzdálenost od jedoucího auta před vámi, než jste zvyklí. Pokud víte dopředu, že byste mohli potřebovat sněhové řetězy, pak je nasaďte na poháněná kola před začátkem jízdy.

Další zajímavé články si můžete přečíst v našem magazínu.

 

11.12.2017 11:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist