Nehoda není náhoda, povinné ručení není všemocné

Pro všechny účastníky je dopravní nehoda velmi stresující a nepříjemný zážitek. Připravit se na to nedá, mít alespoň povědomí o tom, jak v takovém případě postupovat, rozhodně stojí za to. Můžete tak někomu dokonce zachránit život.
stazeny-soubor-1100x618.jpg Zdroj: Top-Pojisteni.cz

Nejčastější příčiny dopravních nehod

Čísla vyplívající ze statistik dopravních nehod za loňský rok, tedy rok 2018, byla zase o něco vyšší, než tomu bylo v předchozím roce. Což potvrdili i pojišťovny, které nabízejí povinné ručení. Celkem policie řešila 104 764 dopravních nehod, kdy na silnicích zemřelo 565 lidí a dalších 2 465 jich bylo těžce zraněno. A bohužel ani to, že v médiích se stále častěji objevují kampaně upozorňující na časté příčiny dopravních nehod a poskytování první pomoci, nemá na tuto tragickou statistiku zatím výrazný vliv.

Nejčastější příčiny dopravních nehod zaviněných řidiči:

1. Řidič se plně nevěnoval řízení – 17 266 (nehod)

2. Nesprávné otáčení nebo couvání – 9 085

3. Jiný druh nesprávné jízdy – 8 573

Nejtragičtější příčinou dopravních nehod byla v loňském roce „Nepřizpůsobená rychlost dopravně technickém stavu vozovky“, která stála život 95 lidí.

Nejčastější otázky spojené s dopravními nehodami

Jistě už každý z nás slyšel mnohé o tom, jak se při dopravní nehodě chovat, co dělat a co naopak rozhodně nedělat. Připravili jsme pro vás krátký přehled těch nejčastějších dotazů, které si řidiči pokládají ve spojitosti s nehodou.

1) Kdy volat policii?

2) Stačí výměna telefonního čísla?

3) Kdy (ne)poskytovat první pomoc?

4) Kryje povinné ručení i škody způsobené na zdraví dalších osob?

5) Kryje povinné ručení i škody na vašem vozidle a je zapotřebí havarijní pojištění? Odpovědi na 5 nejčastějších otázek spojené s dopravní nehodou naleznete zde.

Postup při dopravní nehodě

Připravili jsme pro vás pár bodů, které si pokud možno zapamatujte a v případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody, postupujte podle nich.

1. Zachovejte chladnou hlavu, nepanikařte!

2. Zastavte a vypněte motor havarovaného vozidla.

3. Oblékněte si reflexní vestu, kterou mějte vždy uloženou přímo ve vozidle, nikoliv v kufru.

4. Zabezpečte vozidlo, tj. zapněte varovná světla a umístěte výstražný trojúhelník.

5. Zjistěte zdravotní stav spolujezdců a dalších účastníků nehody.

6. Je-li někdo zraněn, vždy zavolejte záchrannou službu nebo policii a zahajte úkony první pomoci.

7. Postupujte dle pokynů operátorů tísňové linky, nikdy neukončujte hovor jako první a vyčkejte příjezdu záchranné služby.

8. Pokud nedošlo ke zranění žádného z účastníků dopravní nehody, zhodnoťte situaci a to, zda je nutné k nehodě přivolat Policii.

9. V případě, že se jedná o drobnou nehodu, kdy není účast policie nutná, vyplňte s druhým účastníkem nehody Záznam o dopravní nehodě.

10. Pokud to situace dovolí, pořiďte fotodokumentaci nehody.

Štěstí přeje připraveným

Jistě jste toto rčení slyšeli již mnohokrát. Chovejte se na silnicích ohleduplně a dělejte maximum pro to, abyste vzniku dopravní nehody předcházeli. Buďte ale připraveni a sjednejte si pro své vozidlo kvalitní povinné ručení s odpovídajícími limity krytí a ideálně v kombinaci s havarijním pojištěním. Tak můžete případné následky dopravní nehody alespoň minimalizovat. U společnosti Top-Pojištění.cz si můžete pojištění pro vaše vozidlo zkalkulovat a sjednat online během několika málo minut. Nemusíte navštívit pobočku dané pojišťovny, vše vyřešíte z pohodlí vašeho domova.

6.5.2018 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: Top-Pojisteni.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist