Zodpovědný řidič se bez handsfree na cestu nevydává

Většina z nás si život bez automobilu už ani nedokáže přestavit. Pokud nebydlíme zrovna v centru velkoměsta, využíváme ho každodenně.
perex_titulka-1100x618.jpg Zdroj: Archiv

Slouží nám při cestách do práce, zejména žijeme-li na vesnici či v satelitním městečku, případně dojíždíme-li do sousední obce nebo města. A nemají-li děti školu či školku zrovna za rohem, vozíme je autem také. Navíc pravidelně zajíždíme na větší nákupy do supermarketů či hypermarketů a vyrážíme na nejrůznější výlety a dovolené v rámci České republiky i do zahraničních destinací. Mnozí z nás využívají vozidlo i k pravidelným návštěvám rodičů, příbuzných a přátel. A na chatu či chalupu je dnes jen málokdo ochoten jet veřejnou hromadnou dopravou. Mnohé firmy navíc dávají zaměstnancům vozidlo k dispozici nejen k pracovním, ale i k soukromým účelům. A nesmíme opominout ani řidiče z povolání. Více se dozvíte v následujícím článku o handsfree do auta.

Motorová vozidla nám usnadňují život. Pozor si ale musíme dát na bezpečnost

Auto je pro nás užitečným pomocníkem a jen málokdo se bez něj dokáže obejít. Pro mnoho domácností je dokonce naprostou nezbytností. Při jeho používání bychom ale vždy měli bedlivě dbát na dodržování zásad bezpečnosti provozu. I drobné opominutí se nám totiž může ošklivě vymstít. Pouhých několik sekund nepozornosti za volantem nezřídka stačí k tomu, aby došlo k dopravní nehodě. Ta má v lepším případě za následek jen hmotné škody, v horším případě ovšem může dojít k nejrůznějším zraněním. Jejich následky jsou často dlouhodobé, někdy dokonce celoživotní. A výjimkou nejsou ani havárie, které končí smrtí některého z účastníků silničního provozu. K sražení chodce, nárazu do stromu nebo jiné překážky, případně ke kolizi s jiným vozidlem stačí okamžik nepozornosti. Následky ale můžeme nést dlouhá léta, mnohdy dokonce i po celý život. Proto se za volantem rozhodně vyplatí plná soustředěnost.

Handsfree je třeba v autě i na motorce

Abychom eliminovali rizika, musíme si vytvořit ty správné podmínky pro řízení. Jinak budeme na silnici hrozbou pro sebe i pro ostatní. V první řadě bychom neměli spouštět oči z vozovky. A stejně důležité je mít volné ruce. To se v praxi ovšem mnohým těžko dodržuje. A zdaleka nejde jen o jídlo, pití nebo kouření, které je samo o sobě velkým nešvarem. Všichni dnes máme mobil a jsme zvyklí být na příjmu nepřetržitě. Téměř každý ho má zapnutý ve dne i v noci. A hovory vyřizujeme nejen doma, na procházce a ve veřejné dopravě, ale také během jízdy. Prvním důvodem je, že jsme si jednoduše zvykli na pravidelný kontakt se svými blízkými, kamarády a příbuznými. Dalším pak nutnost zvedat některé důležité, typicky pracovní, hovory i ve volném čase. Drtivá většina populace dnes navíc vlastní chytrý telefon, který neustále svádí k sledování dění na sociálních sítích. Naštěstí zákon používání mobilů na českých silnicích zakazuje. Samozřejmě jen tehdy, když ho držíme v ruce.

Handsfree je k dostání řada typů

S využitím handsfree dokážeme řídit a zároveň telefonovat pohodlně a bezpečně. A používat je můžeme nejen ve všech typech automobilů, ale i na motorkách a skútrech. Stačí vybrat ten pravý typ, který nám bude nejvíce vyhovovat. Handsfree do auta může být zabudována přímo výrobcem, lze ji také zamontovat dodatečně. Prodávají se ale i minimalistické handsfree do ucha, Oblíbě se těší i bluetooth handsfree sady, které stačí přichytit ke stínítku nebo na jiné vhodné místo v interiéru. A dostupné je dokonce autorádio s implementovanou handsfree. Na motorku jsou zase optimální handsfree do helmy s jednoduchou instalací i použitím. Při výběru ideálního modelu je nejlepší cestou důkladně si projít podrobný test handsfree do auta.

Mít handsfree se vyplatí

Bezpečnostní hledisko je prvořadým důvodem k používání handsfree. Rozhodně je vhodné používat handsfree i v těch zemích, kde legislativa dosud držení telefonů v ruce neomezila. Můžeme tak doslova zachránit životy. Dalším důvodem jsou ale i postihy, které nám v České republice a celé řadě dalších států hrozí, kdykoli budeme držet přístroj během jízdy v ruce. Naše zákony totiž nezakazují výslovně uskutečňování hovoru jako takové; nepřípustné je samotné držení zařízení. A je lhostejné, zda se jedná právě o mobil, vysílačku či kameru. Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. v § 7, odstavci 1 doslova říká: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ Právní předpis se tedy vztahuje například i na diktafony, notebooky, fotoaparáty i tablety. A před pokutou nás nezachrání ani fakt, že je daný přístroj v inkriminovanou chvíli vypnutý, případně dokonce zcela nefunkční. Skutkovou podstatu naplňuje už jen jeho fyzická přítomnost ve spojení s faktem, že s ním přicházíme do kontaktu. Samozřejmě vždy záleží i na stanovisku konkrétní silniční kontroly, nicméně dle přesného znění zákona se můžeme s postihem setkat i ve chvíli, kdy máme přístroj jen položený na klíně.

Jaká pokuta nám může být uložena?

Podrobnosti o možných sankcích najdeme také v Zákoně o provozu na pozemních komunikacích. Řeší je § 125c / 1f. Na místě nám může být policisty při kontrole uložena pokuta do výše 1000 Kč, pokud se případ dostane do správního řízení, částka se navyšuje na sumu mezí 1500 Kč a 2500 Kč. Ještě horší ale pro většinu řidičů je, že se jim současně připíší hned dva trestné body. Přitom stačí mít handsfree a můžeme si veškeré nepříjemnosti včetně případného vybodování ušetřit.

11.11.2019 12:01| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist