Zlevnění německých ojetin na naftu se nekoná. Nastal spíš přesný naopak

Kdo čekal na v mnoha médiích avizované zlevnění německých dieselů, bude asi zklamaný. Nejen že nepřišlo, ale ceny řady ojetin se v Německu vyšplhaly výš, než tomu bylo dříve.
ar_tdi.jpg Zdroj: archiv redakce

Výmysly o levných ojetinách s naftovým motorem z Německa se před časem díky různým rádoby odborníkům dostaly jak do tisku, tak televize a na internet. Šířili je lidé neznalí situace na německém trhu, ale pravděpodobně toužící po medializaci nebo snad toužící vyvolat nějakou senzaci. Nic takového se ale nekoná a kdo doufal, že si přiveze levného nafťáka, je teď nejspíš zklamaný.

Určité rozladění ale mohou pociťovat i motoristé, kteří měli v hledáčku automobil s benzinovým agregátem. Důvodem je fakt, že řada ojetin v Německu začala na podzim zdražovat. Svou úlohu v tom určitě sehrály Vánoce. Darovat někomu automobil už dnes není takovou výjimkou, jako tomu bylo ještě před pár lety.

To ostatně platí nejen v Německu, ale i v dalších zemích Evropy, včetně České republiky. „Je to logické, hospodářství i lidem se v posledních letech v zásadě daří, proto jsou i jejich Vánoce čím dál bohatší,“ řekla generální ředitelka sítě autocenter AAA AUTO Karolína Topolová. „Áčka“ se ale koncem roku vydala opačnou cestou, když si pro motoristy přichystala zlevnění.

Ještě více se tak rozevřely cenové nůžky mezi českými a zahraničními ojetinami. Alespoň co se Německa týče. Zda se jedná o přechodný jev skutečně způsobený svátky, s nimiž je spojována bezbřehá nákupní horečka, ukážou následující dny. Německý trh je specifický působením mnoha zahraničních skupin překupníků, jejichž aktivita dokáže ceny držet poměrně vysoko.

Právě skupiny z Ukrajiny, Bulharska nebo třeba Turecka jsou typickými zájemci o německé diesely. Takže proč by je obchodníci měli zlevňovat, když je tu řada kupců s prázdnými kamiony. Ať už jste v médiích slyšeli nebo četli cokoli, podzimní zdražení vyšroubovalo ceny řady nejen benzinových, ale i naftových ojetin. A pokud je budou i nyní obchodníci z východu stále takovým tempem kupovat, jen hlupák by zlevňoval.

4.1.2019 6:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist