Živě z Detroitu: Smart for-us

Elektrický pickup na platformě příštího Smartu ForFour zkouší reakce amerických zákazníků. Možná dá vzniknout novému modelu problematické značky.

Značka Smart dostala do kolébky krom pár dobrých nápadů jeden velký problém. Na rozdíl od Mini, které je už deset let mini jen podle jména, jsou vozy Smartu skutečně malé. Už konvenční supermini ForFour se ukázalo být na image malé značky příliš a Daimler dlouhá léta marně hledá směr, kterým by mohl nabídku značky rozšířit. Pickup for-us se dvěma sedadly a devadesáticentimetrovou korbou je dalším tázavým pokusem o nalezení řešení.

Označení for-us je v souladu s konvencemi Smartu, písmena us však zde spíš než „my“, znamenají jednoduše US, Spojené státy. Právě druhý největší trh světa je potenciálním obytištěm pro malý elektrický pickup. For-us je 3547 milimetrů dlouhý, 1506 milimetrů vysoký a 1701 milimetrů vysoký. Je tak o 852 milimetrů delší než jediný úspěšný model Smartu, ForTwo, a také o 161 milimetrů vyšší. Na šířku auto překonává svého menšího sourozence o 142 milimetrů.For-us poráží ForTwo i rozvorem (o 613 mm), stojí totiž na nové platformě, kterou Daimler chystá společně s Renaultem, a na níž vyroste příští Smart ForFour. Stejný podvozek dostane třetí generace Twinga a architektura je pravděpodobně jen evolucí druhé generace tohoto vozu.

Zatímco platforma for-us se ve světlech ramp vystavuje vůbec poprvé, pohonné ústrojí dobře známe. Zadní kola pickupu roztáčí systém z elektrického ForTwo, které je k dostání i na našem trhu. Má 75 koní a 130 newtonmetrů, napájených z baterie o kapacitě 17,7 kilowatthodiny.

Výrobu for-us Smart zvažuje, ale zatím o ní nerozhodl a podle všeho nemá zvlášť naspěch. Čeká na reakci amerických zákazníků, kteří by byli pro úspěch případného produkčního modelu nepostradatelní. Nejprve se dočkáme nového ForFour a dál uvidíme.

10.1.2012 11:20| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist