Zimní versus letní pneumatiky v „zimě“ a v „létě.“ Jaká má být minimální hloubka vzorku?

V zimě na letních, v létě na zimních, v zimě na zimních, to všechno v souladu se zákonem, pokud "poslechnete" značky. Jak vysvětluje právní expert JUDr. Beran.

Dnes bych se chtěl krátce podívat na pravidla týkající se provozu na letních a zimních pneumatikách po celý rok v souvislosti s předepsanou minimální výškou vzorku. Protože dotazy se na toto téma v Právní poradně množí, podívám se na to dnes podrobněji.

Níže uvedený výklad je právním výkladem a nezohledňuje to, že někdy je vhodnější zvolit jiný přístup, než zákon dovoluje (tj. že v létě je lepší jezdit na letních a v zimě, i když není sníh, je lepší do určitých teplot jezdit na zimních).

Pravidla silničního provozu v zásadě rozlišují 5 situací ohledně nutnosti volby konkrétní pneu v závislosti na roční době, aktuálních povětrnostních podmínkách a dopravním značení:

1) „Léto“, tj. období od 1. 4. do 31. 10. mimo území označená značkou „Zimní výbava“

V tomto období lze jezdit jak na zimních, tak na letních gumách, přičemž minimální výška vzorku jakékoli pneumatiky (i zimní) musí být u osobních aut a motorek (kromě mopedů) 1,6 mm. Toto platí všude, kde není umístěna značka „Zimní výbava“, resp. tam, kde je, ale její účinnost je omezena obdobím od 1. 11. do 31. 3 (zimou).

2) „Léto“, tj. období od 1. 4. do 31. 10. v místě, kde je umístěna značka „Zimní výbava“

Za značkou „Zimní výbava“ je vždy nutné užít zimní výbavu, což znamená zimní pneu s minimem vzorku 4 mm, a to bez ohledu na to, kolikátého je nebo jaká je povětrnostní situace.

Pokud by v nějakém místě tato značka „zbyla“ i v létě nebo neměla dodatkovou tabulku omezující její platnost jen na „zimu“, pak i v létě se za ní smí pokračovat jen na zimních a se vzorkem 4 mm, jakkoli to fakticky nedává smysl.

3) „Zima“, tj. období od 1. 11. do 31. 3. v místě, kde je umístěna značka „Zimní výbava“

Platí totéž jako v bodě ad 2 shora, a to bez ohledu na povětrnostní podmínky. I když bude v březnu 20 nad nulou a po sněhu ani památky, za tuto značku se smí jen na zimních pneu a se vzorkem 4 mm.

4) „Zima“, tj. období od 1. 11. do 31. 3. v místě, kde není umístěna značka „Zimní výbava“ a na silnici je sníh, led, námraza nebo to lze během jízdy předpokládat

V tomto případě platí totéž, co v bodě 2, tj. řidič smí jet jen na zimních pneu s minimálním vzorkem 4 mm.

5) „Zima“, tj. období od 1. 11. do 31. 3. v místě, kde není umístěna značka „Zimní výbava“ a na silnici není sníh, led, námraza a ani to nelze během jízdy předpokládat

V tomto případě platí pravidla popsaná ad 1) shora, tj. jezdit lze na zimních i letních a minimální vzorek (i zimních) je 1,6 mm.

5.12.2016 7:11| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist