Zimní počasí motá mladým řidičům hlavu

Víte, kolik mladých řidičů nikdy nejelo na sněhu a neví, jaké má mít na sníh pneumatiky? Nechtějte to ani radši vědět.

Rovných 61 %, přesně tak… A odhaluje, že 34 % mladých řidičů v Evropě nemá absolutně žádné znalosti o tom, jak řídit v zimních podmínkách, a také dostatečně nechápe klíčovou roli obutí svých vozidel pneumatikami odpovídajícími danému ročnímu období.

Polopaticky řečeno, nikdo jim nikdy neřekl, jak se má na sněhu a ledu jezdit, takže pro ně není změna podmínek impulzem ke změně jízdního stylu v rámci prevence proti kolizím, a když dojde na extrémní situaci, tak nejen že ji neumějí řešit, ale ani neslyšeli o tom, jak by ji řešit měli.

Nedávno jsme psali o tom, jak jsou na tom se skutečnou praxí, zkušenostmi a návyky při řešení kolizních situací studenti autoškol a teď je tady ,opět „z dílny“ Goodyearu, další výzkum, který není evidentně o nic veselejší.Na výzkum ohledně zkušeností navazuje situace s pneumatikami. My se tady můžeme donekonečna bavit o tom, jak je či není nejednoznačný, zmatečný a absurdní zákon o tzv. zimních pneumatikách a kdy přesně je máme či nemáme používat, čerstvý absolvent autoškoly ani neví, že by měl na nějaké zimní pneumatiky přezouvat.

Výzkum zkoumal chování 6400 řidičů mladších 25 let v 16 zemích, včetně České republiky a odhalil, že se 33 % mladých řidičů se při jízdě na sněhu necítí dobře, přičemž mladé ženy byly výrazně nervóznější než muži (40 % oproti 25 %).

Zatímco řidiči žijící v zemích, kde je sníh v zimě na denním pořádku, jako jsou Švédsko nebo Švýcarsko, jsou nejlépe vycvičeni a řízení na sněhu se příliš neobávají, víc než 60 % mládeže v zemích zahrnujících Belgii, Francii, Itálii a Británii – kde se sníh objevuje také každoročně – má nulový výcvik v řízení na sněhu.

Mladí řidiči ve Španělsku stojí na pomyslném vrcholu žebříčku strachu z řízení ze sněhu s 50 % respondentů, kteří uvedli, že mají z řízení v těchto podmínkách obavy (no, to tak nějak docela chápeme), těsně za nimi je Francie (tam už to vzhledem k výskytu sněhu není tak pochopitelné).Dobrou zprávou je, že mladí řidiči se chtějí učit, 60 % z nich chce zjistit, jaké pneumatiky jsou pro zimu nejvhodnější, a přibližně 51 % plánuje najít více informací na internetu. Což je pro nás ale alarmující signál. V čem? Přece v tom, že tady máme autoškoly, které stojí poměrně nemalé peníze, a které evidentně slouží jen jako slušný výdělek pro své provozovatele (a občasné místo ke korupci) a které neumí nic jiného než za vybrané peníze obdarovat mladého žadatele zalaminovanou kartičkou.

DOPORUČUJEME: Autoweb speciál – Zima 2012

Rozhodně ho ale (jak vyplývá z průzkumu), ve velké většině nic moc nenaučí. Právě tady by mohla, naším pohledem, zasáhnout Evropská unie a namísto sledování, jestli je syreček tvarůžek a zda se rum náhodou nejmenuje rum, ale tuzemák, zpřísnit dozor nad obsahem učební látky v autoškolách a zajistit, aby studenti byli proškolenější a s řidičským průkazem dostávali také patřičné vědomosti. Nebo ne?

Autoweb.cz

6.12.2012 10:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist