Zimní pneumatiky na jedné nápravě: Je to vůbec možné a legální?

Možná jste už nad tím nápadem jednou přemýšleli - můžete ušetřit a pořídit zimní pneumatiky jen na jednu nápravu, nebo je to špatný nápad? A co na to vůbec říká zákon?

Zimní pneumatiky bezpochyby patří k užitečné výbavě automobilu provozovaného v zimních měsících. Vyžaduje to i zákon, vůči kterému sice máme dost velké námitky, jelikož je špatně napsaný a v jádru nesmyslný, každopádně by používání zimních pneumatik měl v první řadě vyžadovat selský rozum, pokud se pohybujete v podmínkách, kde jsou potřeba.

Zimní pneu na jedné nápravě

Možná vás někdy napadlo, zda je možné jezdit se zimními pneumatikami jen na jedné nápravě. A jistě jste si položili otázku, na kterou je namontovat – dopředu, nebo dozadu? Technicky to možné je, moc dobrý nápad to ale není.

Jednak tím zásadně změníte vyvážení podvozku a předvídatelnost chování vozu. Dejte zimní pneumatiky dopředu a budete mít přilnavost v zatáčkách, ale přetáčivou záď, která vás může nemile překvapit. Namontujte je dozadu a budete hodně bojovat s nedotáčivostí, případně vůbec nezatočíte. Z toho tedy vyplývá následující rada, když dojde na situaci, kdy máte jen dvě zimní pneumatiky.

Dopředu, nebo dozadu?

Zatímco sněhové řetězy, které patří spíš na poháněnou nápravu a u čtyřkolky na tu s větší preferencí točivého momentu, u zimních pneumatik se orientujte víc než podle hnané nápravy podle nápravy, která zatáčí a na který působí větší brzdný účinek. V drtivé většině případů samozřejmě zatáčejí přední kola (vysokozdvižné vozíky nepočítáme) a přední kola také více brzdí (v poměru zhruba 70:30 až 80:20).

V případě předního pohonu je to jasné, přední kola zatáčejí a zároveň zajišťují pohon, takže zimní pneu rozhodně dopředu. U pohonu všech kol logika také velí zimní pneu spíš dopředu, jenže u zadního pohonu nastává dilema. I tady ale zimní gumy patří dopředu. Pamatujte, že je vždy důležitější zatočit a zabrzdit než mít trakci. Důležitější je vybrat zatáčku a zastavit před překážkou než se vůbec rozjet! Takže zimní pneu vždy dopředu!

Co na to říká zákon?

Probrali jsme technickou stránku věci a také rozhodli dilema, na kterou nápravu zimní pneumatiky namontovat, co na to všechno říká zákon? Celkem bez překvapení jízdu v takovém stavu zákon zakazuje! Tedy nezakazuje doslova, jen tím nesplníte povinnost mít zimní pneu za podmínek, které zákon vyžaduje.

Co to znamená? Třeba když způsobíte nehodu, pojišťovna může krátit plnění a zbytek škody musíte doplácet ze svého, a to nejen u havarijního pojištění, ale i povinného ručení. Obouvat zimní pneumatiky na obou nápravách ovšem zákon vyžaduje jen u vozidel do 3,5 tuny, tedy pro většinu osobních vozů a dodávek. U vozidel nad 3,5 tuny můžete zimní pneumatiky namontovat jen na trvale hnané nápravy.

Závěrem lze jen dodat, že jízda se zimními pneumatikami na jedné nápravě není dobrý nápad a zároveň to není ani legální. Raději ušetřete případnou pokutu či škodu a investujte do všech čtyř pneumatik. Je to bezpečné, zákonné a není to ani nedostupné. U běžných rozměrů pořídíte slušnou pneumatiku mezi tisícovkou a patnácti stovkami.

10.1.2017 9:40| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist