Zimní okruhový den v Sosnové

U "zimního" okruhového dne si člověk představí tak nějak automaticky sníh. Jenže počasí neporučíš... a i bez sněhu to v Sosnové parádně klouzalo.

Druhý adventní víkend můžete prožít různě. Pečením vánočního cukroví, bojem na život a na smrt v některém z nákupních center ve snaze pořídit skandinávskou detektivku, ruská kaviár nebo čínskou hračku, anebo v kruhu nadšených řidičů preferujících před vánoční histerií klouzání dveřmi napřed.


My jsme vyrazili do Sosnové na náš oblíbený závodní okruh, kde AmaterCup (znáte jako našeho partnera z ankety Internetové auto roku) pořádal zimní okruhový den. Variantou byl zasněžený závodní okruh, nicméně jezdci, kteří dorazili k České Lípě, byli připraveni i na „suchou“ alternativu. Která zase až tak suchá nebyla, už tak kluzká sosnovská dráha byla v podstatě až do odpoledne vlhká díky inverzi a tak to pořádně klouzalo. Takže stačilo přezout zimní obutí buď za letní, nebo nějaké sportovní, a o zábavu bylo postaráno.

Přijeli jsme na akci testovacím Opelem Insignia s pohonem všech kol – do poslední chvíle jsme si říkali, „co kdyby napadlo,“ ale když se na zem nesnesla ani vločka, netrápili jsme (pro okruhové řádění zcela nevhodné) auto a půjčili si na místě něco kompetentnějšího. A že bylo z čeho vybírat! Nejvíce zastoupené byly asi modely značky Subaru řady Impreza – STI od prvních až po ta nejmodernější, přítomna tu byla i přímá konkurence, tedy Mitsubishi Lancer EVO, také v několika generacích. Na okruh dorazily i zadokolky, teď mluvíme hlavně o BMW. Trojková řada v různých modifikacích, včetně ostrého M, a také nádherné BMW Z4 M.

Nelze zapomenout na auta s pohonem předních kol, i ta jezdila po okruhu v Sosnové a nejezdila špatně, pomalu a nudně, právě naopak. Závodně upravený Citroën, precizně řízený starý Fiat, Golf GTI… ne, i když může někdo tvrdit, že předokolky se na okruh nehodí, opak je pravdou, viď, Jirko? Pokud jsme na někoho zapomněli, v galerii najdete auta, která byla v Sosnové k vidění.

Jezdilo se celý den bez omezení, a jak už to bývá, nějaká technika nevydržela – motor, kolo, pneumatika, padlo i pár ran, ale nic vážného. Platí, že když se kácí les, létají třísky a je určitě lepší naučit se jezdit, včetně nějakého toho šrámu, na uzavřené trati, než si první incident zažít na veřejné komunikaci. Za nás skvěle prožitý čas – a zároveň pozvánka na další víkend, kdy v Sosnové budou v rámci autodromu pořádat 22. prosince Předvánoční volné jízdy pro veřejnost, 200 Kč za 20 minut jízdy. Tak co – vyrazíte s námi, anebo bude zdobit stromeček?

Reportáž: V Sosnové na Ultimate Trackday

Reportáže | vydáno 17. 11. 2013

16.12.2013 2:30| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist