Zima udeří už za pár dnů. Jste připraveni?

Snaha prodat vám sadu zimních pneumatik nebo navodit strach z jízdy na sněhu? Ne, přátelské připomenutí, že se jízdní podmínky na silnici rapidně změní.

Podle odborných se můžeme prý těšit na bohatou sněhovou nadílku už za pár dnů. A i když se meteorologové obvykle pletou, vzhledem ke klesajícím teplotám se jim dá výjimečně asi věřit. V rychlosti si tedy připomeňme to nejdůležitější, bez čeho se v zimě nevyplácí vyjíždět z garáže.Základem jsou zimní pneumatiky. My sice víme, že zimní obutí nemusíme nazouvat vždy a všude, díky našim zákonodárcům jsou tady jasně nejasná pravidla, ale na sníh s „letňáky“ nesmí ani ten nevětší anarchista a odpůrce současné vládní garnitury.

Dobrá směs, dobrý vzorek, to je optimální recept na bezpečnou jízdu. Vezete-li v kufru řetězy, pak víc už pro sebe asi udělat nemůžete.Formulář pro záznam nehody. Bohužel, i když se pokládáte za nejlepšího řidiče na světě, nikdy nevíte, koho potkáte a jakmile se k zemi začne snášet první sníh, o ťukance nebude nouze.

Do sta tisíc korun škody se policie neráčí obtěžovat a není nic horšího než dokazovat cosi pojišťovně z kusu papíru, který jste vytrhli z uživatelského manuálu a popsali manželčinou rtěnkou. Vytiskněte si formulář a schovejte ho do přihrádky u spolujezdce i  propiskou. Vyplatí se to.Stejně tak se vyplatí pravidelně tankovat. Jsou chvíle, kdy se můžete dostat do zácpy, budete topit motorem a s poslední kapkou paliva v nádrži se začnete modlit, aby jel kolem nějaký dobrosrdečný taxikář z  Prahy a prodal vám desetilitrový kanystr za pár tisíc korun, jako když došlo před pár lety k obrovské zimní nehodě na dálnici D1.

Škrabka a tak dále, samozřejmosti. Lano víc než kdy jindy použijete, pokud uvíznete. Co když se konečně dočkáte se milosrdenství odtahu stoletý provaz dobrodince praskne při prvním pokusu dostat vaše SUV ze závěje?Zima se blíží a to je fakt. Jsou mezi námi řidič, kteří čekají na první sníh a to díky svým vážně zvráceným choutkám. Bez zbytečného moralizování nebo falešného apelu, i ten, kdo na sobě pracuje, by měl v zimě zvážit, jestli se opravdu ve sněhové kalamitě vyplatí sednout za volant. Někdy je lepší zůstat doma, uvařit si punč a mrknout na pár vydařených zimních videí.

Filip Rakovan

6.12.2011 9:00| autor: Filip Rakovan
Více o tématu: Prahasníhv zimě

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist