Ženy preferují prostorné a bezpečné vozy

Ženy při výběru ojetého automobilu upřednostňují bezpečné a prostorné vozy jako jsou SUV, MPV nebo kombi. Vyplynulo to ze statistik největšího prodejce ojetých automobilů AAA AUTO.

Ženy se při nákupu ojetého auta snaží minimalizovat veškerá možná rizika a výběr nepodceňují. Možná i proto na rozdíl od mužů naprosto nedůvěřují automobilům s alternativními pohony. V tomto ohledu jsou spíše konzervativní, což platí i při výběru klasických paliv, kdy častěji volí provedení s benzinovým motorem (65%).

„Automobily s alternativním pohonem jsou pro ženy neznámou a znamenají pro ně krok do nejistoty, přestože díky téměř nulovým zkušenostem nemohou tyto typy aut hodnotit. Tradiční pohony vnímají jako bezpečné a ověřené,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO International Karolína Topolová.

Pocit bezpečí a důraz na rodinu jsou důvodem, proč stále častěji sahají po SUV, MPV nebo kombi. „Poptávka po SUV se u žen za posledních 5 let více než zdvojnásobila. Velký nárůst obliby zaznamenáváme i v případě MPV a kombi, kdy si u nás zákaznice koupily o 27% více těchto typů aut. Na úkor toho pak klesá zájem o sedany, které poklesly z dlouhodobého třetího místa až na páté,“ doplnila Topolová.


Nejprodávanějším SUV se u žen stala vloni poprvé domácí Škoda Yeti, která tak sesadila ze špičky žebříčku Kiu Sportage – i když jen těsně. Škoda Yeti si své prvenství zatím drží i letos, ale na záda ji překvapivě šlape Dacia Duster. Její cenová dostupnost je zdá se velkým lákadlem.

Určitá ostražitost nebo až opatrnost se u žen projevuje i při výběru místa, kde si své vozidlo pořídí. Většinou upřednostňují ověřené prodejce, kteří se jim věnují, dávají záruky nejen na původ vozu a stav tachometru, ale také jim umožní přivést si vlastního mechanika nebo kamaráda, který se v autech dobře vyzná.

Trend značky Škoda je u žen i u mužů podobný. Škodovka patří letitě na první místa v preferencích značky. Na druhém a třetím místě se v posledních letech střídá Ford s Volkswagenem. Nejoblíbenějším modelem posledních pěti let je zcela jasně Škoda Fabia, stabilně následovaná Škodou Octavia, Fordem Focus a Volkswagenem Passat.

Na vzestupu je obliba modelu Volkswagen Golf, který se posunul z devátého místa v roce 2012 na čtvrté v roce 2016 a letos se za první dva měsíce dělí už dokonce o třetí příčku, a to právě se zmiňovaným Fordem Focus.

Ženy kladou stále větší důraz na komfort při jízdě a také bezpečnost, což dokazuje nárůst poptávky po vozech s automatickou převodovkou a pohonem všech čtyř kol, a to jeden a půl krát za posledních pět let. Navíc proti dřívějšku volí ženy automobily se silnějším motorem.

Stejně jako u mužů je i u žen nejoblíbenější barvou šedá a na druhém místě modrá. Rozdíl mezi muži a ženami se projevil až u třetí nejoblíbenější barvy: zde u žen vítězí červená, zatímco u mužů černá. Za posledních pět let největší skok v oblibě barev u žen zaznamenaly bílá a hnědá, po kterých vzrostla poptávka až trojnásobně.

Vývoj obliby modelů SUV u žen za posledních 5 let
20122013201420152016
1.Hyundai Santa FeKia SportageKia SportageKia SportageŠkoda Yeti
2.Kia SportageHyundai Santa FeHyundai Santa FeNissan QashqaiKia Sportage
3.Honda CR-VKia SorentoŠkoda YetiHyundai ix35Hyundai ix35
4.Kia SorentoHonda CR-VHyundai ix35Škoda YetiNissan Qashqai
5.Toyota RAV4Hyundai ix35Nissan QashqaiHyundai Santa FeVolkswagen Tiguan

10.3.2017 8:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist