Zemětřesení u DaimlerChrysler

Vedení vyklízí po mnoha letech Jürgen Schrempp, nahradí ho dosavadní šéf Chrysleru Dieter Zetsche.

V manažerských kruzích se o výměně managementu německo-americké skupiny DaimlerChrysler mluví už několik let, k výrazné změně ale dojde až koncem tohoto roku. Dozorčí rada se totiž dohodla s dosavadním předsedou představenstva Jürgenem Schremppem o jeho odchodu z funkce k 31. prosinci 2005. Na jednom z nejprestižnějších manažerských postů na světě ho nahradí dosavadní hlava amerického Chrysleru Dieter Zetsche.  

Schrempp, přezdívaný pro své pracovní nasazení a osobitý styl jednání „neutronový Jürgen,“ tak podlehl několikaletému tlaku, který na něj vyvíjeli akcionáři kvůli klesajícím ziskům a zprvu i velice neúspěšnému průběhu fůze Daimleru s Chryslerem, která proběhla v roce 1998 a od které si Schrempp i akcionáři na obou stranách Atlantiku slibovali mnohem více, než co mohla vzniklá skupina ve skutečnosti nabídnout. Jedním z největších problémů představovaly například i kulturní rozdíly ve stylu práce mezi americkými a německými manažery. Schrempp si ale nepomohl ani tím, že před akcionáři mluvil v souvislosti s fůzi jako o svatbě rovnocenných partnerů, ale následně se nebál při rozhovorech s novináři otevřeně říkat, že Němci mají ve skupině nad Američany přirozeně navrch. Před několika lety to způsobilo velké rozhořčení, dnes se však nad touto skutečností už nikdo nepozastavuje. 

Dieter Zetsche byl jedním ze dvou vysoce postavených manažerů ve skupině DC, který měl Schremppovo místo přislíbené. Tím druhým byl Eckhard Cordes, současný šéf Mercedesu-Benz.  

Zetsche si povýšení zasloužil hlavně tím, že se mu podařilo postavit Chrysler na nohy a vypustit na trh několik nových populárních modelů, například 300C. U americké veřejnosti i v DaimlerChrysleru si díky tomu vysloužil velký respekt. U Chrysleru ho na vedoucí pozici nahradí dosavadní provozní ředitel Tom LaSorda. Zetscheho pracovní smlouva v čele DaimlerChrysleru je uzavřená na dobu pěti let. DaimlerChrysler je pátým největším výrobcem aut na světě.

Marek Nastoupil

1.8.2005 5:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist