Většina lidí riskuje zranění krku

Britský výzkum odhalil, že lidé se „dobrovolně“ vzdávají ochrany nabízené hlavovými opěrkami.

Správné nastavení hlavových opěrek je téma, kterému motoristická média v poslední době věnují alespoň občasnou pozornost. Přesto se zdá, že veřejnosti je tento bezpečnostní prvek ukradený.

Ve Velké Británii proběhla studie zaměřená na správné používání hlavových opěrek. Výsledek? Na 125 000 Britů se vystavuje riziku zbytečného zranění.

Organizace Thatcham, která výzkum prováděla, podotýká, že přibližně osm z deseti hlavových opěrek v moderních automobilech získalo při zkouškách hodnocení „dobré“ či alespoň „přijatelné.“ Správná funkce je však zajištěna jen při dobrém nastavení.

Okolo čtvrt milionu Britů (!) utrpí každým rokem poranění krční páteře, přičemž asi desetina z těchto zranění má trvalé následky.

Opěrka by se měla při běžném posazu dotýkat hlavy, nebo jí alespoň být co nejblíže, a její horní hrana by měla být zhruba stejně vysoko jako temeno. Při nesprávném nastavení dojde při nárazu zezadu k prudké akceleraci hlavy. Krční svaly nemohou tak rychlý pohyb ustát.

Pouze 25% mužů a 43% žen v britském výzkumu mělo opěrku nastavenou správně. Opěrky jsou přitom z hlediska předcházení úrazům při dopravních nehodách stejně přínosné jako třeba bezpečnostní pásy.

autoweb.cz

21.3.2007 9:47
Více o tématu: Velká Británievýzkum

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist