Toyota pracuje na autě pro masy

Toyota chce motorizovat rozvojové země autem za 5000 dolarů.

Podobně jako miniautomobil Tata Nano, který má dostat rozvojové země Asie a Afriky na čtyři kola, chce také Toyota nabídnout chudým lokalitám svůj vlastní produkt.

Jeho cílová cena má být nižší než 5000 dolarů (přibližně 100 000 korun), ale Toyota slibuje, že za tu cenu bude automobil vypadat dobře, odveze čtveřici cestujících a bude velmi spolehlivý a kvalitně postavený.

Automobil se začíná vyvíjet ve spolupráci s Daihatsu a jeho výroba má být zahájena nejdříve v roce 2015 v nové továrně v indickém Bangalore, kde již Toyota jednu továrnu vybudovala.

Toyota se chce vyvarovat podobným problémům, které stíhají automobilku Tata. Ta není schopna se s modelem Nano vejít do slibované ceny 2500 dolarů (50 000 korun) a společnost chce výrobu přesunout jinam, do levnější lokality. Toyota říká, že cena není cílovým bodem vývoje, pouze by ráda tuto hranici nepřekročila. Zároveň ale přiznává, že nikdo nemůže tušit, jak se budou vyvíjet ceny jednotlivých materiálů a práce.

Podobné auto připravuje i Renault/Nissan ve spolupráci se společností Bajaj Auto (v současnosti vyrábí hlavně motocykly). Cenou okolo 3000 dolarů (60 000 korun) by však měl malý model konkurovat právě vozu Tata Nano.

Toyota chce při stavbě malého levného auta použít podobné principy, při kterých vzniká malý vůz Toyota iQ. Velikostí by si měla být obě auta podobná, ale použitými materiály a technologií se budou velice lišit. Přeci jen, iQ je určen pro náročný evropský a severoamerický trh.

Toyota nepočítá s tím, že by levné auto nabídla právě na těchto trzích, klíčovou lokalitou bude Indie a další asijské státy se vzrůstající ekonomikou, ale stále s velkým podílem obyvatelstva, které nemůže dát za nové auto více jak oněch 5000 dolarů.

autoweb.cz

12.11.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist