Tajemství Severní Smyčky

Kdysi plnohodnotný závodní okruh, dnes zábava pro tvrdé jádro motoristických nadšenců. A něco navíc.

Starý okruh v Nürburgrinu, takzvaná Nordschleife, neboli Severní Smyčka, byl otevřen v roce 1927, je dlouhý neuvěřitelných 20,8 kilometru a má 73 zatáček. Zapamatovat si, jak jdou za sebou, je bez dlouhého tréninku prakticky nemožné. Kolem trati většinou nejsou příliš široké ochranné zóny, občas tvrdé svodidlo lemuje přímo kraj asfaltu. Většina tratě vede lesem, což má za následek nepříjemné střídání stínu a přímého slunečního světla. Na jeho nástrahy doplatila životem spousta jezdců (jako první z nich Čech Vincenc Junek, který havaroval s Bugatti) a někteří, například Niki Lauda, na něj nezapomenou do smrti. I z těchto důvodů dostal přezdívku „Zelené peklo“.

Dnes se z okruhu stalo kultovní místo, mekka všech motoristických nadšenců, kteří chtějí svoje auto prohnat po jedné z nejslavnějších silnic Evropy. Stačí zaplatit 56 Euro a máte možnost čtyři kola zažívat neuvěřitelné vzrušení… nebo rozbít své drahocené auto. To vychází zhruba na 420 kornu na kolo, což u takhle legendárního okruhu není vůbec špatná cena.

Kromě nadšenců se ale na Nordschleife čím dál víc objevují i lidé, kteří jsou tam kvůli práci. Stává se totiž dobrým zvykem, že když představujete nějaké nové sportovní, případně supersportovní auto, napíšete do tiskové zprávy něco ve smyslu „podvozek byl laděn na Nordschleife a vůz tam dosáhl času…“

To znamená, že když máte štěstí, můžete na Severní Smyčce potkat auta, která ještě v normálním provozu nenajdete. Některá jsou zamaskovaná k nepoznání, některá jen lehce. Náš spolupracovník Kamil Vavřina to štěstí měl a tak vám přinášímě několik zajímavých snímků.

Fotografie: Kamil Vavřina

Honza Koubek

13.4.2006 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist