Senát USA nepodpořil návrh o mimořádné dotaci!

Americké automobilky nedostanou ani dolar, senát návrh nepodpořil.

Zatímco prezident, vláda a Sněmovna reprezentantů návrh o mimořádnou půjčku 15 miliard dolarů pro automobilky podpořili, senátem tento návrh neprošel. Nehlasovalo pro něj dostatek senátorů, pouze 53, zatímco bylo potřeba aspoň 60 hlasů. Co z toho vyplývá? Velká trojka nedostane ani dolar, ba ani cent.

Politici se posléze vyjádřili, že nehodlají diskutovat o podobném návrhu znovu. Pokud totiž nebyla dotace schválena nyní, pochybují, že by došlo k dohodě po Novém roce a později. Zastánci podpory pro automobilky říkají, že toto negativní rozhodnutí je velmi nešťastné a způsobí mnohem více problémů. Již dříve bylo uvedeno, že krach Velké trojky by způsobil náklady skoro čtyřikrát vyšší než kolik by federální kasu stála případná dotace. Nyní se odhaduje, že krachem obou automobilek GM a Chrysler vznikne „škoda“ až za 80 miliard dolarů. Ford podle analytiků přežije, ale pouze tehdy, pokud se mu podaří rychle prodat Volvo.

Ihned po oficiálním oznámení skutečnosti, že senát návrh nepodpořil, spadl japonský burzovní index Nikkei o 6 %. Podobný propad se očekává i u dalších burzovních indexů po celém světě. V reakci na výsledek hlasování se také okamžitě začala propadat cena ropy, podle analytiků se zastaví až na 35 dolarech za barel (kde je těch předpovídaných 180 dolarů za barel?)

Prezident Spojených států začal zvažovat jiné cesty, jak automobilky podpořit. Chce sáhnout i do mimořádného fondu TARP, což jsou jakési finanční rezervy pro případ mimořádných událostí. V těch se nyní nachází okolo 350 miliard dolarů (7 bilionů korun), ale bude těžké přesvědčit odpovědné úřady o uvolnění oněch 15 miliard. Tento fond je totiž určen pro velmi závažné situace a k těm se prý krach dvou firem nedá přirovnávat.

Chryler a GM nyní zvažují, zda vyhlásí bankrot a najímají proto mnoho právních expertů. Mnoho dodavatelů těchto dvou firem již úpadek vyhlásilo.

Prezident asociace UAW, která sdružuje odbory zaměstnanců všech velkých automobilek, obvinil republikánské a další senátory z jižních států (kde sídlí mnoho zahraničních automobilek a především japonští výrobci), z toho, že úmyslně shodili Detroitské výrobce. Podle něj je to zrada nejen amerického průmyslu, ale zrada celých Spojených států.

O dalších krocích a situaci nejen na Severoamerickém trhu vás budeme informovat, protože toto rozhodnutí bude mít sáhodlouhý dopad na celosvětový automobilový průmysl.

autoweb.cz

15.12.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist