Šéf britských dopraváků nesmí řídit

To, že radar odchytí policistu jedoucího nepovolenou rychlostí je samo o sobě dost smutné. Ale tenhle případ je ještě o dost peprnější.

Šéfkonstábl Policie Jižního Yorkshiru a bývalý vedoucí člen Asociace policejních šéfů se zaměřením na dopravní politiku jménem Meredydd Hughes totiž není žádný obyčejný policista. Je to v podstatě nejvýše postavený dopravák v Anglii. Mimo jiné se objevil na DVD bojujícím proti překračování povolené rychlosti, volajícím po prudkém nárůstu počtu automatických radarů a po rázném postupu proti komukoli, kdo povolenou rychlost překročí. Z jeho úst v instruktážním snímku zaznělo: „Rychlostní limity jsou v demokratické společnosti nastavené z nějakého účelu a od nás se očekává, že budeme dodržovat zákon. Nemůžete si prostě jen vybrat, které zákony budete poslouchat a které nikoliv.“

Velmi pěkné, až na to, že milému šéfkonstáblovi nedávno naměřili 145 km/h v úseku, kde je povolená necelá stovka. Hughes se tak rázem stal synonymem pro pokrytce. Kromě toho samozřejmě dostal pokutu ve výši 350 liber a zákaz řízení na 42 dní. Nutno ovšem dodat, že mu hrozilo až 1000 liber, takže z toho ještě vybruslil docela dobře – a to se podle všeho ani neobtěžoval dorazit k soudu.

Pro srovnání neškodí připomenout případ bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka, který byl novináři opakovaně přistižen při rychlosti kolem 190 km/h. V důsledku musel na nějaký čas odevzdat řidičák a pokutu dostal také – i když to opět nebyla horní hranice.

Nechceme tu teď kázat o tom, jak by policisté především měli jít příkladem. Zaprvé nikdo není dostatečně svatý, aby mohl začít házet kameny a zadruhé to svědčí o něčem jiném, než je snad nějaké „rebelantství“ vysokých policejních činitelů. Svědčí to o tom, že rychlostní limity jsou na mnohých místech nesmyslně nízké. Přestože auta se neustále zdokonalují, jsou nesrovnatelně bezpečnější a ovladatelnější než ještě před pár lety, rychlostní limity neustále klesají.

autoweb.cz

7.12.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist